تغذیهسلامت باش

فشارخون بالا و گیاهان موثر بر کاهش آن (قسمت دوم)

همانطور که در قسمت قبل بیان شد بسیاری از بزرگسالان با فشارخون بالا درگیر هستند و توصیه می‌شود با تغییر شیوه زندگی و داروهای احتمالی که تجویز می‌شود این وضعیت را بررسی کنند و بهبود ببخشند.

اگر فکر می‌کنید که به دلایل دارا بودن خواص دارویی از انواع گیاهان برای کنترل فشارخون بالا استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود برای مصرف آن‌ها مشورت کنید، این که آیا کل گیاه یا قسمتی از آن به عنوان داروی کامل است یا خیر و فقط می‌تواند نقش یک مکمل را داشته باشد. در حال حاضر هیچ گونه گیاهی به طور کامل توسط متخصصین فشارخون توصیه نمی‌شود، حتی بعضی از گیاهان، به ویژه در مقادیر زیاد، ممکن است عوارض جانبی نامطلوب یا تداخل دارویی با سایر داروهای شیمیایی نیز ایجاد کنند. در ادامه مطلب سایر گیاهان موثر بر فشار خون شرح داده شده است.

۵٫ سیر برای کاهش فشارخون بالا

این چاشنی عجیب و غریب می‌تواند بیشتر از آنچه تصور می‌کنید پس از صرف غذا، بوی دهان شما را بد کند. سیر ممکن است توانایی کاهش فشارخون شما را با کمک افزایش یک ماده در بدن که به‌عنوان اکسید نیتریک شناخته شده است، داشته باشد، که این ترکیب می‌تواند رگ‌های خونی شما را باز و آن‌ها را گسترش دهد، تا اجازه دهد جریان خون بیشتر و آزادانه درون رگ‌ها عبور کند، که همین امر سبب تنظیم و کاهش فشارخون می‌شود. شما می‌توانید یک حبه سیر تازه را به تعدادی از دستورالعمل ای غذایی موردعلاقه خود اضافه کنید. اگر عطر و طعم آن برای شما بسیار قوی است، ابتدا سیر را سرخ‌کرده و سپس به غذای خود آن را اضافه کنید. اگر به‌سادگی نمی‌توانید مواد غذایی را به همراه سیر ترکیب کنید و بخورید، می‌توانید سیر را به‌صورت مکمل (قرص و کپسول) دریافت کنید.

۶٫ زنجبیل

زنجبیل ممکن است بتواند به کنترل فشارخون کمک کند.  در مطالعات بر روی حیوانات نشان داده شده است که با بهبود گردش خون و آرام کردن (شل کردن) عضلات اطراف عروق خونی سبب کاهش فشارخون می‌گردد، اما مطالعات انسانی تاکنون بی نتیجه بوده است.  زنجبیل به طور معمول در غذاهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد و یک عنصر بسیار متنوع است که می‌تواند به انواع شیرینی یا نوشیدنی‌ها نیز اضافه شود.  زنجبیل تازه به شکل قطعه‌قطعه شده، له یا رنده شده را می‌توان به سیب‌زمینی سرخ‌کرده، سوپ، انواع غذاهای حاوی رشته‌فرنگی و یا سبزی‌ها اضافه کرد، یا آن را به‌عنوان یک طعم و مزه با طراوت به دسر و یا چای اضافه کرد.

۷٫ زالزالک

Hawthorn یک درمان گیاهی برای فشارخون بالا است که برای هزاران سال جزء داروهای سنتی چینی استفاده شده است.  به نظر می‌رسد عصاره زالزالک در جوندگان، یک اثر کامل در سلامت قلب و عروق دارد، از جمله کمک به کاهش فشارخون، جلوگیری از سخت شدن شریان‌ها و کاهش کلسترول.  شما می‌توانید زالزالک را شبیه به یک قرص، عصاره مایع و یا افزودن آن به چای مصرف کنید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن