پزشکی

حمله قلبی چیست و چه چیزی باعث حمله قلبی می‌شود (قست اول)

حمله قلبی یکی از بیماری های شایع قلب و عروق است که در این مقاله علاوه بر تعریف حمله قلبی، عوامل وقوع حمله قلبی نیز بیان شده است.

حمله قلبی چیست؟

قلب مانند هر عضله‌ای دیگری به تأمین اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارد. قلب دارای سه شريان کرونر و شاخته‌هایی است که توسط خون اکسيژن را به عضله قلب می‌رساند. اگر یکی از این شریان‌ها یا شاخه‌ها ناگهان مسدود شود، به بخشی از قلب اکسیژن نمی‌رسد و دچار وضعیتی به نام “ایسکمی قلبی”می‌شود. اگر این وضعیت بیش‌از حد طول بکشد، بافت‌های قلب می‌میرد که به این وضعیت حمله قلبی گفته می‌شود، در غیر این صورت این وضعیت به‌عنوان انفارکتوس شناخته می‌شود که معنای واقعی کلمه “مرگ عضله قلب” است.

بیشتر حملات قلبی در عرض چند ساعت اتفاق می‌افتد بنابراین هرگز منتظر نمانید، اگر فکر می‌کنید حمله قلبی آغاز شده است، به دنبال کمک باشید. در برخی موارد در حمله قلبی علائمی وجود ندارد، اما اغلب، حملات قلبی باعث درد در قفسه سینه می‌شود. سایر نشانه‌های حمله قلبی عبارت‌اند از: تنگی نفس، سرگیجه، ضعف و یا حالت تهوع.

درد حملات قلبی شدید و مانند یک‌ مشت غول‌ پیکر است که قلب را فشرده کرده است. اگر حمله خفیف باشد، ممکن است با سوزش معده اشتباه گرفته شود. درد حمله قلبی ممکن است ثابت یا متناوب باشد. همچنین، زنان کمتر احتمال دارد علائم کلاسیک درد قفسه سینه را تجربه کنند. در عوض ممکن است سوزش یا درد در بازوی چپ، گردن، پشت و یا فک را احساس کنند.

چه چیزی باعث حمله قلبی می‌شود؟

بیشتر حملات قلبی به علت بیماری عروق کرونر، سخت شدن شریان‌ها شناخته می‌شود، شرایطی که در طول زمان، شریان‌های عروق کرونر با پلاک‌های چربی، مسدود می‌شوند. در حملات قلبی اغلب یک لخته خون باعث می‌شود جریان خون در یک عروق کرونر مسدود می شود.

در اوایل دهه ۱۹۸۰، محققان تأیید کردند که عامل اصلی تمام حملات قلبی پلاک انسدادی نیست، اما شکل گیری ناگهانی لخته خون مانند یک پلاک جریان خون را محدود می‌کند. برخلاف باور قبلی، پزشکان اکنون تشخیص می‌دهند که پلاک‌های کوچک‌تر اغلب باعث حملات قلبی می‌شوند؛ این مسدود شدن خفیف‌تر است که سبب پارگی رگ و سپس لخته شدن خون می‌شود.حملات قلبی نیز، ممکن است ناشی از اسپاسم عروق کرونر باشد، جایی که یک شریان قلب موقتاً متورم می‌شود، اگر چه این یک علت نسبتاً نادر است.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که التهاب نیز نقش مهمی در تکامل حملات قلبی دارد. به نظر می‌رسد که دیواره‌های عروق کرونر در طول زمان در معرض التهاب قرار می‌گیرند، در نتیجه احتمال افزایش پلاک چربی بالا می‌رود.

عوامل بسیاری برای بیماری عروق کرونر شناخته شده است از عوامل قابل کنترل عبارت‌اند از: فشارخون بالا، کلسترول بالا، چاقی، سیگار کشیدن و شیوه زندگی بی‌تحرک؛ گفته می‌شود که استرس نیز خطر حملات قلبی را افزایش می‌دهد، هیجان نیز به‌ عنوان یکی از عوامل حمله قلبی شناخته شده است. از دیگر عوامل حمله قلبی می‌توان به داشتن دیابت و داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی اشاره کرد.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن