پزشکیسلامت باش

فواید بهداشتی روغن بابونه (قسمت دوم)

روغن بابونه دارای خواص ضد التهابی بسیار قوی است و اینکه حاوی روغن‌های فرار از جمله آلفا بیسابولول، اکسید آلفا بیسابولول A و B و ماتریسین، که به فلاونوئیدها تبدیل می‌شود در نتیجه به سرکوب پروتئین های التهابی کمک می‌کنند.

روغن بابونه دارای خواص ضد التهابی است

روغن بابونه دارای خواص ضد التهابی بسیار قوی است و اینکه حاوی روغن‌های فرار از جمله آلفا بیسابولول، اکسید آلفا بیسابولول A و B و ماتریسین است که به فلاونوئیدها تبدیل می‌شود در نتیجه به سرکوب پروتئین‌های التهابی کمک می‌کنند. این کار باعث می‌شود بابونه خواص درمانی خوبی برای بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما، همچنین اختلالات گوارشی التهابی و حتی آرتروز داشته باشد.

روغن بابونه استرس را از بین می‌برد

بابونه بیشتر به خاطر خواص تسکین دهنده متعدد شناخته شده است. این روغن شامل ترکیبات متعددی است که اثر آرام بخش بر روی بدن مصرفی و یا استنشاق دارد و بیماران پس از مصرف آن به صورت چایی به راحتی به خواب می‌روند. بابونه همچنین دارای اثر تسکین دهنده و ضد انقباضی بر سیستم عصبی مرکزی است. محققان معتقدند این اثرات ناشی از یک ترکیبی نام آپی ژنین در گل بابونه است، که می‌تواند به گیرنده های GABA در مغز متصل شود و اثرات تسکین دهنده داشته باشد.

روغن بابونه اثر ضد سرطان دارد

هر دو اسانس آلمانی و رومی بابونه دارای آنتی اکسیدان‌های قوی در فرم ترپنوئیدها و فلاونوئیدها هستند. این ترکیبات، شامل اکسید آزولن، آپیگنین، پتولیتین و کورستین، رادیکال آزاد در بدن شما را غربال می‌کند. در واقع، رادیکال‌های آزاد، ترکیبات مزاحم هستند که منجر به آسیب DNA و پیر شدن پوست و کاهش سیستم ایمنی در بدن شما می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها از طریق متوقف کردن این ترکیبات، قبل از اینکه باعث آسیب در بدن شوند به بدن کمک می‌کنند و در نهایت کاهش سایش و پوسیدگی بدن را به دنبال دارند.

نحوه استفاده از روغن بابونه

شما می‌توانید اسانس بابونه را در هر فروشگاه غذای بهداشتی چه حضوری چه به صورت آنلاین پیدا کنید. این روغن می‌تواند به صورت موضعی یا مصرفی مورد استفاده قرارگیرد و طبق پیشنهادات می‌توانید به صورت استنشاقی هم از آن بهره برد.
• برای سلامت پوست و آکنه، ۲ تا ۳ قطره روغن را رقیق کنید و به صورت یا بدن بزنید.
• تهوع را با استفاده از مالیدن روغن به طور مستقیم به گیج‌گاه، و یا آن را به همراه گیاه اسطوخودوس و قرص نعناع استنشاق کنید.
• برای بهبود هضم و دیگر مشکلات روده، ۲ تا ۴ قطره را به طور مستقیم به روی شکم خود بمالید و البته برای کودکان، قبل از استفاده، حتما روغن را مانند روغن نارگیل یا زیتون رقیق کنید.
• اگر احساس اضطراب یا استرس در خود می‌کنید، بوی آن را مستقیما استنشاق کنید و یا آن را در هوا پخش کنید و عمیقا نفس بکشید.

نکته: تنها زمانی که باردار هستید در استفاده از روغن اسانس بابونه احتیاط کنید. مطالعات نشان می‌دهد که جریان خون را به ناحیه لگن در زمان بارداری افزایش می‌دهد.
در حالی که دم کردن یک دسته از چای بابونه برای سلامتی و تسکین درد به کار می‌رود، می‌توانید از طریق روغن هم امتحان کنید. حتی اگر شما کاملا سالم هستید، می‌توانید خانه خود را قبل از خواب با پراکنده کردن اسانس بابونه به محل آرامش تبدیل کنید. همچنین می‌توانید با بردن یک بطری از روغن بابونه به سرکار از استرس خود کم کنید.

منبع
blog.paleohacks
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن