پزشکیسلامت باش

آبسه لثه چطور رخ می دهد و چگونه می توان آن را درمان کرد

اکثریت قریب به اتفاق بیماری‌های پریودنتال یا لثه بدون درد هستند و به ندرت نیاز به مراجعه فوری به دندان‌پزشک دارند. آبسه لثه یک استثنا معمول است. این اتفاق که اگر روی آن را فشار دهیم، با درد همراه است، نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک برای تشخیص مناسب و ارائه شکلی از درمان دارد تا آن چیزی که لثه را تحریک کرده، پیدا کند. دیگر نشانه‌ها و علائم آبسه لثه عبارت‌اند از: تورم، قرمزی، خونریزی و درد هنگام جویدن.

آبسه حاشیه لثه

نوع اول را آبسه حاشیه لثه میگویند چرا که در ناحیه‌ای از لثه که به گردن دندان نزدیک است، قرار دارد را در برمی‌گیرد. این اتفاق معمولاً زمانی میفتد و التهاب زمانی رخ می‌دهد که غذا یا تأثیر خارجی بدن در این ناحیه بخصوص لثه اتفاق بیفتد.

آبسه پیرا دندانی

مورد دوم و پیشرفته تر آبسه لثه، آبسه پیرادندانی است. این آبسه با دندانی مرتبط است که در حال حاضر شکستگی در آن وجود داشته باشد. همچنین می‌تواند به خاطر غذا یا شئ خارجی که در اطراف دندان گیر کرده باشد، ایجاد شود. این شرایط می‌تواند حتی بعد از تمیز کردن در دندانپزشکی، درست در جایی که باکتری هنوز رشد می‌کند، ادامه داشته باشد.

تشخیص و معاینه آبسه لثه

دندان‌ پزشک شما نیاز به عکس‌برداری با اشعه ایکس از ناحیه آسیب‌دیده دارد و سپس باید با یک پروب دندانپزشکی جیب لثه را برای جوش، خونریزی، تورم و درد بررسی کند. عصب دندان نیز برای اطمینان حاصل کردن از اینکه آبسه به خاطر وجود کانال ریشه‌ای وجود ندارد، باید آزمایش شود.  از دست دادن دندان یا شکستگی در داخل ریشه نیز در برخی وضعیت‌ها می‌تواند امکان‌پذیر باشد.

درمان آن

مهم این است که آبسه لثه شما درمان شود نه اینکه فقط آن چیزی که ممکن است باعث ایجاد آن شده باشد را بشناسید، چرا که می‌تواند منجر به پوسیدگی و از بین رفتن استخوان در دندان‌های بالای آن شود. این درمان معمولاً شامل تخلیه آبسه یا از طریق جیب لثه و یا از خارج از لثه با برش آن قسمت، می‌شود. بی‌حسی موضعی معمولاً برای این موارد لازم است. سپس ریشه دندان نیاز به تمیز شدن دارد تا هرگونه غذا، مواد معدنی خارجی یا باکتری از بین بروند. در نهایت، بسته به‌ شدت مشکل، آنتی‌بیوتیک موضعی یا سیستمی ممکن است برای جلوگیری از عفونت تجویز شود. البته، داروهای مسکن نیز ممکن است برای جلوگیری از تحریک داده شود.

مراقبت خانگی

پیش از مراجعه به دندان‌پزشکتان، دهان‌ شویه با آب‌ نمک ولرم و یا دهان‌ شویه‌های دیگر را برای سلامت دندانتان انجام دهید. شما همچنین نیاز به مسواک یا نخ دندان-جدای از روال دو بار در روزتان- برای از بین بردن هرگونه غذایی که ممکن است مانده باشد، دارید.

درنهایت، با این‌ حال، پیشگیری بهتر از درمان است و بهترین روش برای شما؛ به‌ صورت منظم به دندان‌ پزشک مراجعه کنید و از محصولات بهداشت دهان و دندان خوبی استفاده کنید که هرگونه تحریک پیرا دندانی را از ایجاد شدن دور نگه دارد، این کار را پیش از اینکه آن‌ قدر سخت شود که از دستتان خارج شود، انجام دهید.

مطالب مرتبط
منبع
colgate
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن