پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

پس‌‌ انداز پول و بهترین راهکار های انجام دادن آن

همه ما سعی کرده‌ایم که پس‌‌ انداز پول را شروع کنیم اما اکثرا در انجام آن موفق نبوده‌ایم. مشکل ما این نیست که درآمد کافی نیست بلکه نظم خاصی برای مدیریت آن نداریم. اما با پیروی از یک نظم بخصوص خواهید دید که پس‌انداز شما چقدر می‌تواند سریع رشد کند. با ما همراه باشید تا اولین گام‌های پس‌انداز کردن و همچنین خطاها و اشتباهات معمولی که اکثراً با آن‌ها رو به‌ رو هستیم را بررسی کنیم.

پس‌‌ انداز پول و حقیقتی تلخ

اکثر مردم حساب‌های بخصوصی را برای پس‌‌ انداز پول دارند اما فقط تعداد کمی از آن‌ها موفق به انجام این کار شده‌اند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید باید قبول کنید که نمی‌توانید مقدار زیادی پس‌ انداز کنید. خوشبختانه اگر شما هنوز پس‌‌انداز کردن را آغاز نکرده‌اید، این مطالب می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند و اگر شما در حال حاضر پس‌انداز کرده‌اید می‌توانید راهکارهای مفیدی را نیز برای ارتقای سطح مالی  و مدیریت مالی خود یاد بگیرید.

اشتباهات رایج هنگام پس‌‌ انداز پول

 از جمله اشتباهاتی که اکثراً دیده می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • دیر شروع کردن
  • به‌ اندازه لازم پس‌انداز نکردن در هر ماه
  • بهره نبردن از مزایا و حقوق بازنشستگی
  • مخارج بیش‌ از اندازه
بهتر است که همین‌الان شروع کنید و از اشتباهاتتان درس بگیرید تا اینکه هیچ‌ وقت شروع نکنید.

گام‌های نخست پس‌ انداز کردن 

کارشناسان بر این باوراند که ۱۵ درصد از درآمد خالص سالیانه می‌تواند رقم خوبی برای آغاز کار باشد هرچند این رقم بسته به شرایط و مشاغل و حتی سن افراد نیز می‌تواند متفاوت باشد، به‌ عنوان‌ مثال افراد با سن بیشتر بهتر است با ۲۳ درصد پس‌انداز کردن را شروع کنند. به‌ عنوان یکی دیگر از راه‌های پس‌انداز کردن، می‌توان به سرمایه‌گذاری نیز اشاره کرد.

اهمیت پس‌ انداز اضطراری

بیایید قبول کنیم که زندگی پر از اتفاقات پیش‌بینی‌ نشده و غیر منتظره هستند که مواجه با آن‌ها بدون داشتن یک سرمایه ذخیره تقریباً غیر ممکن است و بدون شک در چنین شرایطی قادر به تصمیم‌ گیری نخواهید بود بلکه تنها چیزی که شما به‌ شدت به آن نیاز دارید یک سرمایه قابل‌ دسترسی است، تا با استفاده از آن مشکل به وجود آمده را حل کنید و از به وجود آمدن بدهی‌های اضافه جلوگیری کنید. بدین ترتیب یک سرمایه ذخیره می‌تواند نقش تعیین‌ کننده‌ای در حفظ زندگی افراد ایفا کند. برای این کار شما فقط به یک حساب جداگانه نیاز دارید که بتوانید در کمترین زمان ممکن به آن دسترسی داشته باشید و فقط در موارد بسیار ضروری از آن استفاده کنید. توصیه ما به شما این است که از حساب‌های متفاوت و دسته‌بندی‌ شده‌ای استفاده کنید.

سرمایه ذخیره اضطراری باید چقدر باشد؟

اگر تا الان حسابی را برای ذخیره اضطراری در نظر نگرفته‌اید، اقدام برای تأسیس آن را در اولویت قرار دهید. ابتدا مبلغی را به‌ عنوان مقدار حساب در نظر بگیرید و سعی کنید در مدت‌ زمان مشخصی مبلغ مورد نظر و یا حداقل بخشی از آن را کسب کنید. سعی کنید برای درآمدهای ناپایدار و نامشخص مدت‌ زمان بیشتری را در نظر بگیرید.

مخارج تعطیلات و قدم‌های سرنوشت‌ ساز

طبیعی است در ماه‌های پایانی هرسال افراد پول بیشتری را برای هدایا  خرج می‌کنند حال چه برای آشنایان و چه برای دوستان و خانواده پس قطعاً به یک برنامه منظم و دقیق برای عبور از این دوران نیازمند هستید.

کلیدی برای موفقیت در مخارج تعطیلات

راهکار مناسب برای مخارج تعطیلات این است که از ابتدای هرسال شروع به پس‌‌انداز کردن کنید و یا در نظر گرفتن دقیق هزینه‌ها، مشخص کنید که دقیقاً چه زمانی از آن استفاده خواهید کرد بدین ترتیب خواهید توانست که از ابتدای سال مقداری هزینه را مشخص کرده و ماهانه به‌ حساب بانکی تعطیلات خود بیافزایید.

چگونه برای یک آینده مالی بهتر برنامه‌ ریزی کنیم؟

تا به اینجا اصول پس‌انداز کردن را یاد گرفتیم اما بعد از آن باید بررسی کنیم که آیا درآمد و خرج ما برابر است؟ که اگر مخارج بیشتر باشند پس‌‌انداز کردن بسیار سخت و تقریباً غیرممکن خواهد بود.

این مطلب را نیز بخوانید: سروسامان دادن به وضعیت مالی در سال جدید (قسمت دوم)

قدرت ثابت‌ شده یک بودجه ماهانه

افرادی را که از نظر مالی موفق هستند در نظر بگیرید، غیر از افرادی که به آن‌ها ارثی رسیده است، موفقیت این افراد به چه دلیلی است؟ آن‌ها موفقیت‌شان را مدیون یک بودجه‌بندی ماهانه می‌دانند که هر ماه آن را انجام می‌دهند. افراد زیادی به‌ طور غیرارادی پول خود را خرج می‌کنند در حالی‌ که در پایان هر ماه مقدار زیادی برای آن‌ها نمانده است، چیزی که همه ما آن را تجربه کرده‌ایم در حالی‌ که راه‌های بهتری نیز هستند.

چگونه بودجه‌ای را تعیین کنیم؟

برای انجام بودجه‌بندی ابتدا فهرستی از درآمد خود را تهیه کنید سپس تمام مخارج خود را از آن کم کنید. در پایان خواهید دید که مبلغ باقیمانده شما تقریباً صفر است اما این به معنی ورشکستگی شما نیست بلکه تنها نشانگر مخارج غیرارادی شماست.

چگونه بدهکار می‌شویم؟

تعداد زیادی از ما با مشکلات مربوط به بدهکاری دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم بسیاری از ما به خاطر دلایل احساسی بدهکار می‌شویم. خرید یک ماشین جدید یا هر چیز دیگری مانند آن‌ها موجب بدهکار شدن ما می شود و این در حالی است که خود ما متوجه حجم عظیم مخارج خود نیستیم. اگر ما بتوانیم به‌ جایی برسیم که دیگر مجبور نباشیم از هیچ قرض و وامی استفاده کنیم، مخارج بسیار منطقی‌تر و واقعی‌تر به نظر می‌رسند.

آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای رهایی از بدهی

از آنجایی‌ که زیر بار بدهی رفتن به خاطر تصمیمات احساسی بوده است پس این بار باید از احساسات به نفع خودمان استفاده کنیم تا راه‌حلی برای رهایی از بدهی بیابیم. باید از علایق خودتان شروع کنید و سعی کنید آن‌ها را نادیده بگیرید تا بتوانید انگیزه خود را برای ادامه کار حفظ کنید. بر اساس گفته‌های Dave Ramsey آسان‌ترین راه این است که بدهی‌ها را مانند یک گلوله برفی در نظر بگیریم. با این روش تمام بدهی‌ها از کوچک‌ترین به بزرگ‌ترین، دسته‌بندی می‌شوند. سعی کنید تمام بدهی تا را کم‌کم پرداخت کنید اما بخشی زیادی از درآمدتان را به جزئی‌ترین ‌ها اختصاص دهید، به‌ این‌ ترتیب خواهید دید که جزئی‌ترین‌ها در ابتدا پرداخت خواهند شد. همین روال را یکی پس از دیگری ادامه دهید. با ادامه این روش خواهید دید که پرداخت بدهی‌های کوچک‌تر به شما انگیزه و توان بیشتری برای پایان دادن به لیست بدهی‌ها خواهد داد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن