پیشرفت شخصیپیشرفت کن

اختلال ترس از رهایی ؛ نشانه‌ها و روش‌های مقابله با آن (قسمت سوم)

ترس از رهایی را می‌توان یکی از مشکلاتی نام برد که گرچه کمتر شناخته شده است، اما از مهمترین و مؤثرترین عوامل به هم خوردن بسیاری از روابط عاطفی قلمداد می‌شود. در قسمت سوم این مقاله با ۵ راهکار دیگر برای مقابله با این مشکل آشنا خواهید شد.

داشتن درکی درست از ترس‌ تنهایی

مشکل ترس از رهایی اولین بار کجا برایتان پیش آمد؟ چه اتفاقی در زندگی باعث شد چنین احساسی به شما دست بدهد؟ در آن زمان دلایل ترستان موجه بود؟ آیا این ترس‌ها هنوز هم در زندگی و روابط کنونی شما را دنبال می‌کنند؟ سؤال‌هایی از این قبیل می‌توانند به شما کمک کنند بفهمید کی و کجا برای اولین بار این ترس در وجود شما شکل گرفت و در حال حاضر چطور شما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

فهمیدن این مطلب همچنین می‌تواند کمکتان کند بفهمید این ترس‌ها در حال حضر به شما هیچ کمکی نمی‌کند. در بعضی موارد این ترس‌ها هرگز نمی‌توانند به طور کامل از ذهن پاک شوند، اما با کشف ریشه و چگونگی گسترش این ترس می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که دوباره حس ترس بهتان دست داد بتوانید آن را از بین ببرید وقتی متوجه شوید ترس ریشه‌ی اصلی مشکلتان است، آن ترس دیگر برای زندگیتان مفید نخواهد بود.

نوشتن | در یک دفترچه راجع به مواقعی که رها شدید بنویسید

یادداشت برداری از مواقعی که در زندگی رها شده‌اید می‌تواند یکی از راه‌های آشکار سازی تمامی احساسات، هیجانات، افکار شما در باب این مشکل باشد. در واقع با به روی کاغذ آوردن آنها، دارید به ذهن خود در روند فهم و تسکین این ترس‌ها و هیجانات کمک می‌کنید. اگر متوجه شدید در این مرحله از ابراز احساسات و هیجانات‌ مشکل دارید یا اگر این روش به شما کمکی نمی‌کند بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید و از او کمک بگیرید. به هر حال شما باید برای دسترسی به ریشه‌ی اصلی ترس خود، با این هیجانات رو به‌ رو شوید و با آنها کنار بیایید.

ترس از رهایی

دانستن اساس ترس به شما کمک می‌کند متوجه شوید برای پیشبرد رابطه‌ی فعلی شما سودمند نیست چرا که در گذشته عامل بروز واکنش‌های منفی و نا سالم بوده‌ است. در ادامه با شماری از سؤالات که هنگام نوشتن بهتر است مطرح شود آشنا می‌شویم.

  • برای اولین بار کجا متوجه مشکلی شدید که ترس از رهایی را در شما به وجود ‌آورد؟
  • آیا دیگران به دفعات شما را در زندگی رها کرده‌اند؟ اگر چنین است، این تجربیات چه بودند و چگونه با آنها برخورد کردید؟
  • آیا این اتفاق تقصیر شما بوده؟
  • رها شدن در گذشته بر روی روابط فعلی و گذشته شما چه تأثیری داشته؟
  • چه رفتارهایی را می‌توانید در خود تشخیص دهید که به دلیل ترس از رهایی ازتان سر می‌زند؟
  • دوست دارید نسبت به کدام رفتار خود که در روابط فعلی شما وجود دارد و دلیلش اختلال ترس از رهایی است، آگاه‌تر باشید؟
  • امروزه از چه روش‌هایی برای جلوگیری از بروز رفتار‌های ناخواسته استفاده می‌کنید؟ رفتار‌هایی که ریشه در ترس از رهایی دارد. به طور مثال زمانی که شریک زندگیتان می‌خواهد با دوستانش وقت بگذراند، به جای اینکه از او بخواهید وقتش را به شما اختصاص دهد، به یکی از دوستان خود زنگ می‌زنید تا این زمان را با او سپری کنید؟

می‌توانید در هر بار یادداشت برداری به یک یا چند مورد از این سوالات توجه کنید.

قبول کنید در هر صورت مقدار کمی ترس در وجودتان خواهد بود

ترس مقوله‌ ایست انسانی پس ممکن است هیچوقت موفق به از بین بردن تمامی ترستان از رها شدن نشوید، اما می‌توانید روی واکنش‌های خود به این ترس کنترل داشته باشید. نکته‌ی مهم این است که باید قدرت تشخیص چنین رفتار‌هایی را در خود به هنگام وقوع ترس در رابطه داشته باشید. مثلا ترسی که باعث می‌شود بخواهید برای شریک زندگیتان تعیین تکلیف کنید و به او بگویید به چه کسی اجازه‌ی نگاه کردن دارد، کجا می‌تواند برود و زمانی که با شما نیست اجازه‌ی انجام چه کار‌هایی را دارد. تشخیص الگوی فکری که باعث می‌شود چنین رفتاری از شما سر بزند می‌تواند در کشف بنیان مشکل و رفتار‌های مخربی که به دنبال دارد کمک کند. چنین افکاری را به یک گفت‌ و‌ گوی مثبت با خود تبدیل کنید.

به خود بگوئید سزاوار عشق هستید. همینطور به خود یادآور شوید که ارزش شما به رابطه‌ای که در آن هستید بستگی ندارد. هم زمانی که در رابطه هستید حال خوبی خواهید داشت و هم زمانی که تنها هستید. ریشه‌ی مشکل خود را بشناسید و به خود بگوئید: ”دیگر به داشتن چنین رفتاری نیاز ندارم چرا که تا به حال در پیشرفت راوبطم اصلا کمک حال من نبوده.“ ممکن است در همه حال تا حدی ترس از رهایی در شما وجود داشته باشد که دلیلش ریشه‌ی عمیق ترس در شماست و ترس هم البته از واکنش‌های طبیعی انسانی است. اما می‌توانید به خود کمک کنید تا کمترین تأثیر را رویتان داشته باشد. می‌توانید از طریق کنترل این ترس و جلوگیری از اثر گذاری آن روی الگوی فکری و عملیتان به خود کمک کنید.

از تکیه بر مخاطب خاص خود برای از بین بردن ترس‌‌هایتان دست بردارید

برای اینکه بتوانید از شر اختلال ترس از رهایی راحت شوید دیگر نباید به مخاطب خاص خود به عنوان حلال مشکلات نگاه کنید. نباید مسؤلیت به وجود آوردن حس امنیت را به آنها بسپارید. باید رفتار‌های کنترل‌ گرانه‌ای که ریشه در ترس دارند را تمام کنید و در عوض بار مسؤلیت مشکل ترس از رهایی را خود به عهده بگیرید. خود را از حس لایق محبت نبودن برهانید مرتبا به خود یادآور شوید که فردی ارزشمند و سزاوار عشق هستید. روش گفت‌ و‌ گو با خود می‌تواند زمانی که افکار منفی بی‌ارزش بودن به ذهنتان خطور می‌کند، به کمکتان بیاید.

از روش گفت‌و‌گو با خود برای جایگزینی ترس با افکار مثبت استفاده کنید

صحبت کردن با خود روشی بس قدرتمند است. می‌تواند به شکل‌ گیری نوع تفکر راجع به خودتان کمک کند. آیا با استفاده از این روش به افکار منفی، ترس‌ها و شبهات خود اجازه جولان می‌دهید؟ اگر این طور است وقت آن رسیده تا گفت‌ و‌ گوی مثبت با خود را جایگزین تمامی این افکار بکنید. حس بی‌ ارزش بودن و ترس از رهایی به دلیل تجربه‌ای که در گذشته در این زمینه داشتید در وجود شما نهادینه شده. شما باید با استفاده از این روش افکار منفی را با حس ارزشمند و سزاوار محبت بودن جایگزین کنید. به خود یادآور شوید که فردی با ارزش هستید. در وجود خود به دنبال ویژگی‌های مثبتی که ارزش تحسین شدن را دارند بگردید و روی آنها تمرکز کنید.

قبول کنید ممکن است روزی تنها شوید

اشکالی ندارد مواقعی را تنها باشید. برای اینکه حس کنید فردی ارزشمند هستید نیازی نیست به کس دیگری تکیه کنید. شما به خاطر هویت مستقلی که دارید ارزشمند هستید. مجرد بودن هم به همان اندازه‌ی داشتن رابطه خوب است. اگر به تازگی رابطه‌ای را تمام کردید از این فرصت استفاده کنید تا کمی با خود خلوت کنید و کمی هم دوران تجرد را تجربه کنید و از این طریق نکات مثبت این نوع زندگی را هم ببینید تا در هر شرایطی بتوانید زندگی شادی داشته باشید. همچنین می‌توانید از راه حل های غلبه بر تنهایی نیز استفاده کنید.

منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن