پزشکیسلامت باش

می‌خواهید یک ذهن سالم داشته باشید؟

ذهن سالم اولین چیزی است که ما را به سمت یک موفقیت می‌برد، اما این ذهن سالم به راحتی به دست نمی‌آید و برای داشتن آن باید نکات مهمی را رعایت کرد.


پادکست این مطالب را میتوانید در اینجا گوش کنید


خواب کافی

همه ما می‌دانیم که خوابیدن برای عملکرد روان‌ شناختی جسمانی ما از اهمیت بسیاری برخوردار است. علم نشان داده است که نادیده گرفتن خواب می‌تواند به‌ طور جدی کارکردهای شناختی ما را بر هم بزند و به خطرات نامطلوبی انجامد. تلاش کنید تا حداقل ۷ الی ۸ ساعت در شبانه‌ روز بخوابید. این موجب می‌شود تا ساعت بدن شما منظم باشد و به افزایش بهره‌وری ما در طول روز و داشتن ذهنی سالم کمک کند.

انجام یوگا و ذهن سالم

به بیانی دیگر، آرامش داشته باشید! آرام پیش بردن کار و حذف مواردی که در زندگی‌تان مورد نیاز نیستند، می‌تواند منجر به سالم نگه‌ داشتن ذهن شما شوند. ما در حال و هوایی زندگی می‌کنیم که همه‌ چیز در آن به‌ سرعت طی می‌شود، و ممکن است با استرس و تأثیرات منفی بر ذهن و بدنمان مواجه شوید. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کالیفرنیا انجام‌ شده است، نشان داده که یوگا و مدیتیشن می‌توانند سطوح استرس را در افراد عادی و اشخاصی که آلزایمر و زوال عقل دارند، کاهش دهد. بار مسئولیت و تقاضاهایی که روی دوشتان هست را کاهش دهید تا ذهنتان از شما تشکر کند. یکی از راه‌های انجام آن، یاد گرفتن چگونگی مدیتیشن یا تمرین یوگا به‌ طور منظم است. مدیتیشن به مدت چند دقیقه در طول یک روز می‌تواند باعث شود تا بدن شما در آرامش قرار بگیرد. اگر تا به‌ حال یوگا یا مدیتیشن را انجام نداده‌اید، این کار را یاد بگیرید و آن را برای خود تبدیل به یک عادت  بکنید.

کم کردن مواد کافئین دار

مطالعه‌ای نشان داده است در حالی‌ که کافئین محرکی کوتاه‌ مدت است، در طولانی‌ مدت می‌تواند رگ‌های خونی را در لوب گیجگاهی یا قشر پیش پیشانی باریک کند – ناحیه‌ای از مغز که اگر آسیب ببیند، می‌تواند به حافظه ضعیف و افسردگی شدید منجر شود. یک فنجان قهوه در طول روز بد نیست، اما اگر بیش از این بنوشید، باید به خاطر سلامتی ذهنتان مصرف این ماده غذایی را کمتر کنید.

پس انداز پول

در حالی‌ که پول پس‌ انداز کردن ممکن است تأثیری مستقیم بر عملکرد ذهن نداشته باشد، اما این کار نقطه شروع خوبی برای برنامه‌ریزی اهداف بلند مدت مالی است. علم نشان داده است که داشتن یک برنامه مدون برای امنیت مالی می‌تواند ذهنتان را برای کارکردهای اجرایی که مسئول کارکردهای پیچیده مانند برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی هستند، تحریک کند. آگاه باشید که پولتان را در کجا خرج می‌کنید، روند مالیتان را در اختیار داشته باشید و نترسید که بعد از یک ماه سخت کار کردن برای خودتان خرج کنید. شادمانی شما موجب شادابی ذهن و سلامت آن در بلند مدت می‌شود.

رژیم غذایی‌با روغن نارگیل

این مسئله ممکن است بسیار جدید باشد، اما مطالعه‌ اخیراً نشان داده است که افزودن روغن نارگیل به رژیم غذایی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های تخریب‌ کننده سلول‌های عصبی را کاهش دهد، و از بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند. روغن نارگیل دربردارنده چربی‌های تری گلیسیرید زنجیره میانی است که برای افزایش کارکرد ذهن مفید هستند.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن