خانه و خانواده

آیا طرز لباس پوشیدن، نشان از شخصیت فرد دارد؟ (قسمت اول)

یک مثل قدیمی که می‌گوید: «برای شغلی که می‌خواهی، لباس بپوش، ممکن است چیزی بیشتر از گفتاری مختصر باشد و روانشناسانی که در مورد هویت مطالعه می‌کنند، در این مورد حرف‌های قابل‌توجهی برای گفتن دارند.بر هیچ‌کس پوشیده نیست که پوشاک، ماشین‌ها، خانه‌ها و حتی تلفن‌های همراه کارکردهای عملی بیشتری دارند. آن‌ها همچنین به عنوان حالاتی از خودبیانگری مورد استفاده قرار گرفته‌اند که می‌توانند وضعیت، عضویت گروه، فردگرایی یا ذائقه شخصی را مخابره کنند. به کمک لباس پوشیدن، ما می‌توانیم به یکدیگر سرنخ‌های خاموشی را ارسال کنیم تا به دیگران بفهمانیم که از آن‌ها انتظار داریم چطور با ما رفتار کنند. این مسئله به این خاطر درست است که ما تمایل داریم ارزیابی‌های سریعی از موقعیت‌ها و افراد داشته باشیم و آن‌ها را درون دسته‌بندی‌هایی که تاکنون شناخته‌ایم، قرار دهیم. این میانبر شناختی، به عنوان سوگیری نماینده شناخته می‌شود و انرژی که از ما صرف تفکر می‌شود را ذخیره کرده و منجر می‌شود تا باوجود اطلاعات کم، استنباط‌های کلی انجام دهیم. سوگیری نماینده تمایل دارد تا با اشخاص به عنوان یک فرد رفتار نکند، بلکه فرضیاتی را با توجه به ویژگی‌های مشاهده‌ شده از او که مشابه با ویژگی‌های افرادی است که آن‌ها را می‌شناسد، انجام دهد.

یک زن لاغر اندام و بلوند در شلوارهای یوگا سوار یک مینی ون می‌شود؟ شما فکر می‌کنید که این زن را می‌شناسید. مردی که لباسی راه‌ راه، موهایی صاف و شانه‌زده و یک شال جیبی ابریشمی دارد؟ شما فکر می‌کنید که او یک سرایدار نیست. مطالعه‌ای نشان داده است، افرادی که لباس‌های تیره می‌پوشند نسبت به افرادی که لباس‌های روشن می‌پوشند، پرخاشگر هستند.

شما خود را چگونه می‌بینید؟

لباس پوشیدن برای تأثیرگذاری، می‌تواند بر این مسئله تأثیرگذار باشد که دیگران چطور ما را می‌بینند، اما چیزی که کمتر مشخص است این است که این مسئله چگونه می‌تواند بر احساسمان نسبت به خود تأثیرگذار باشد. برخی از روانشناسان فکر می‌کنند که اشیای فیزیکی، مانند پوشاک، می‌توانند برای تغییر ذهنیت درونی به کار گرفته و به ما اجازه دهند تا به‌راحتی به درون نقش‌هایی که با آن نا آشنا هستیم، گذر کنیم. نظریه (به طور فنی تعامل‌گرایی نمادین) مطرح در اینجا، این است، زمانی که ما خودمان را با اشیایی که نمایانگر نقشی ویژه (معلم، دوچرخه‌سوار، مسئول اجرایی، مدیر باشگاه و …) هستند، محاصره می‌کنیم، حس هویت ما با آن نمادها تعامل برقرار کرده و به طور ناخودآگاه، طوری رفتار می‌کنیم و از آن فرد انتظار داریم که مطابق با طرز پوشش خود رفتار کند.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن