متفرقه

شناخت زبان بدن نوزادان

بسیاری از نگرانی‌های والدین در مورد نوزادان خود این است که نمی‌توانند منظور نوزاد خود را از رفتارهای او بشناسند. شناخت زبان بدن نوزادان به داشتن برقراری ارتباط مؤثر با نوزاد کمک می‌کند.اگر بتوانید متوجه منظور نوزاد شوید نوزاد خوشحال‌تری خواهید داشت. این مقاله به برخی از نکات اشاره می‌کند که ممکن است اصلاً مورد توجه والدین قرار نگرفته باشد؛ و یا آنها در فهمیدن منظور نوزاد دچار اشتباه می‌شدند.

عقب کشیدن از برقراری ارتباط

کودک نوپا ممکن است به شکل ناگهانی به سمت عقب قوس بردارد. این حالت که کودک را به شکل تهاجمی نشان می‌دهد اغلب به دلیل سوزش سر دل در کودک ایجاد می‌شود. کودک با این کار در حال ایجاد فشار بر روی معده برای کاهش درد آن است.

زبان بدن نوزادان و ضربه با آرنج

نوزاد در این حالت با پشت آرنج خود ضربه میزند. معمولاً این حرکت با گریه همراه است. این رفتار کودک ناشی از رفلاکس اسید معده در کودکان است. به احتمال زیاد اسید از معده به سمت بالا حرکت کرده و وارد مری کودک شده و این امر منجر به درد در قفسه سینه کودک شده است. با کمک به تغذیه کودک و کاهش درد می‌توان کودک را آرام کرد.

برقراری ارتباط

اگر کودک به آرامی در کنار شما قرار گرفته است و از بودن با شما خوشحال است. این امر می‌تواند نشانه‌ای تلاش او برای برقراری ارتباط با شما باشد؛ اما اگر از بودن با شما ناراحت است و با صدای بلند گریه می‌کند. می‌تواند نشانه‌ بیماری باشد بنابراین باید او را نزد پزشک برد.

حرکت و بی‌قراری

اگر کودک شما بر روی صندلی ماشین احساس راحتی نمی‌کند، مدام در حال جابه جایی است به احتمال زیاد پوشک خود را کثیف کرده است و این موضوع باعث ناراحتی او شده است.

عقب جلو کردن سر

معمولاً در بین نوزادان ده ماهه دیده می‌شود که مدام سر خود را به جلو و عقب می‌برند. این حرکت اگر به شکل ناگهانی رخ دهد می‌تواند نشانه‌ای وجود سردرد در نوزاد باشد؛ اما حرکت نرم و آهسته عقب جلو کردن سر نوزادان برای برقراری ارتباط با دیگران است.

حرکت سر به اطراف

اگر موقع بازی کردن متوجه شدید که کودک میلی به بازی ندارد و در گوشه‌ای ایستاده و مدام سر خود را برای مدت طولانی به اطراف حرکت می‌دهد. باید هرچه سریع‌تر کودک را به دکتر ببرید. این رفتار در اکثر کودکان سه ساله مشاهده می‌شود.

دست زدن به گوش‌ها

اگر کودکی مدام به گوش‌های خود دست میزند می‌توان نتیجه گرفت گوش او دچار عفونت شده است. در بسیاری موارد این حرکت ناشی از عفونت گوش نیست. بلکه عفونت در گلو، بسته شدن بینی و مشکلات در خواب نیز می‌تواند دلیل این حرکت کودک باشد. اگر کودک بلافاصله بعد از بیدار شدن گوش‌های خود را می‌کشند. می‌تواند دلیل خوابیدن بر روی آن و درد گرفتن گوش باشد.

زبان بدن نوزادان و مشت کردن دست

بسیاری از نوزادان هنگام خوابیدن دست‌های خود را مشت می‌کنند. این حرکت ناشی از عملکرد پیچیده‌ای مغز و سیستم عصبی مغز است؛ اما مشت کردن دست‌ها بعد از سه یا ۴ ماهگی می‌تواند نشانه استرس یا گرسنگی باشد. کودکان وقتی خیلی گرسنه هستند دست‌های خود را محکم فشار می‌دهند.

بالا بردن زانوها

کودکان با این رفتار برای آزاد کردن گاز شکم کمک می‌گیرند. این رفتار می‌تواند نشانه ناراحتی شکم، داشتن گاز معده و یبوست باشد. با مشاهده‌ای این حالت در کودکان بهتر است مادران رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا مشکل کودک کاهش پیدا کند. اگر نوزاد ۶ ماهه است می‌توانید مقداری آب به همراه کمی آب آلبالو را به او بدهید.

کشیدن لباس

اگر کودک در خواب و بیداری لباس‌های خود را به سمت پایین می‌کشد. نشانه رفلاکس معمولی در نوزادان است. در این زمان از حرکت ناگهانی و روشن کردن محیط خودداری کنید. این رفتار می‌تواند منجر به بیدار شدن نوزاد شود. این رفلاکس کاملاً معمولی است و سه تا چهار ماه بعد از تولد از بین خواهد رفت.

مطالب مرتبط
منبع
parents
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن