پزشکیسلامت باش

سرما خوردگی و آنفولانزا در کودکان؛ بهترین درمان‌های خانگی (قسمت اول)

متأسفانه، سرما خوردگی و آنفولانزا در کودکان بسیار رایج است. بچه‌ها پیش از شروع تحصیل، سالانه ۵ تا ۶ بار سرما می‌خورند. برای بعضی از بچه‌ها این عدد حتی به ۸ تا ۱۰ بار نیز می‌رسد. اما علائم این سرما خوردگی‌ها و بهترین روش‌های درمانی برای آنها چیست؟

علائم سرما خوردگی و آنفولانزا در کودکان

کودکان زیاد بیمار می‌شوند، زیرا آن‌ها هرگز در معرض ویروس‌های رایج سرماخوردگی و آنفولانزای خوکی قرار نگرفته‌اند که اکثر افراد بالغ قبلاً در برابر آن مصونیت پیدا کرده‌اند. در واقع مصون‌سازی بدن سال‌ها زمان می‌برد. علاوه بر این، بیش از ۲۰۰ ویروس سرماخوردگی متفاوت وجود دارد که وضعیت را بدتر می‌کند. متأسفانه سرما خوردگی نمی‌تواند با یک واکسن درمان شود. به همین دلیل است که درمان اولین خط دفاعی شما برای مبارزه با بیماری کودکان است. در این مقاله، از توصیه‌های پزشکان متخصص استفاده می‌کنیم تا بتوانید علائم سرماخوردگی و بیماری آنفولانزای را تشخیص داده و بروز آن در کودکان را کاهش دهید.

مبارزه با علائم سرماخوردگی: چرا استراحت بهترین است

خواب تثبیت‌ کننده است و به ما کمک می‌کند تا بدن را در برابر بیماری ریکاوری کنیم. به همین دلیل مهم است که فرزندان شما وقتی بیمار می‌شوند استراحت کنند. اگر آن‌ها بیمار باشند، مخصوصاً اگر تب داشته باشند، آن‌ها را به مدرسه یا مهدکودک نفرستید بلکه در خانه از آن‌ها نگهداری کنید. این همچنین باعث می‌شود که از شیوع بیماری در بین همکلاسی‌هایشان پیشگیری شود. سعی کنید آن‌ها حداقل ۸-۱۰ ساعت بخوابند. تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنند. محققان دریافته اند که اگر هنگام بیماری کمتر بخوابیم، احتمال بیشتری وجود دارد که پس از سرماخوردگی، دوباره عفونت در بدن ایجاد شود. حتی اگر فرزندان شما نخوابید، بهتر است که فعالیت آن‌ها محدود شود و آن‌ها را در حالت استراحت نگه‌دارید. اجازه دهید آن‌ها در رختخواب بمانند و کتاب مورد علاقه خود را بخوانند و یا فیلم ببینند.

مبارزه با علائم سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان: خوردن مایعات

مایعات زیاد بنوشید؛ در زمان بیماری مهم است که فرزند شما هیدراته بماند. بدن به آب نیاز دارد تا سالم بماند و هنگامی‌ که بیمار هستید، آب بدن به دلایلی همچون تب، اسهال و استفراغ، یا تعریق به‌راحتی تحلیل می‌رود. بسیاری از داروهای ضد انعقاد همچنین ممکن است اثر خشک شدن داشته باشند. هر مایع بدون کافئین خوب است: آب، آب‌میوه، چای، سوپ و حتی شیر یا ژلاتین نیز مفید هستند.

سرماخوردگی در مقابل آنفولانزا

چگونه تشخیص می‌دهید که فرزندتان سرماخورده یا آنفولانزا دارد؟ گاهی اوقات تشخیص دشوار است چرا که هر دو بیماری علائم مشابهی دارند.

  • آنفولانزا مانند یک‌ تن آجر به نظر می‌رسد که روی شما ریخته شده باشد. سخت و سریع پیشرفت می‌کند و کودک شما معمولاً احساس بسیار بدتری  نسبت به سرماخوردگی دارد
  • علائم آنفلوانزا شامل تب، دردهای بدن، خستگی شدید و سرفه خشک است.
  • سرما خوردگی معمولاً سبک‌تر و ملایم‌تر از آنفلوانزا است و علائمی نظیر آبریزش یا گرفتگی بینی دارد.
  • سرما خوردگی به‌ ندرت به ریه منتقل می‌شود.
  • آنفولانزا می‌تواند باعث ایجاد ذات‌الریه شود.

اگر فکر می‌کنید کودک شما مبتلا به آنفولانزا است، به متخصص اطفال مراجعه کنید. اگر آنفولانزا به‌ درستی تشخیص داده شود، دارویی وجود دارد که می‌تواند به‌ شدت علائم و طول مدت بیماری کاهش یابد.

مبارزه با علائم سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان: تسکین تب

تب، نشانه آن است که بدن در برابر عفونت مبارزه می‌کند، اما می‌تواند فرزند شما را بدتر کند. برخی راهکارهای خانگی که میتوانید برای فرزندانتان استفاده کنید در زیر آمده است:

  • به فرزندتان مقدار زیادی مایعات بنوشانید و استراحت کند.
  • دمای اتاق را خنک نگه‌دارید (بین ۷۰ تا ۷۴ درجه فارنهایت).
  • لباس کم به تن کودکتان بپوشانید مثل لباس‌خواب.
  • اگر فرزندتان لرز دارد، یک پتو اضافی روی او بپوشانید و با توقف لرز آن را از رویش بردارید.
  • استامینوفن (تیلنول) همراه با حمام گرم نیز ممکن است کمک کند.

قبل از دادن دارو برای کاهش تب، با پزشک کودک صحبت کنید. استامينوفن يا ايبوپروفن (Advil، Motrin) معمولاً براي کاهش تب مناسب هستند. البته هیچ دارویی به نوزادان کمتر از ۲ ماه ندهید. ایبوپروفن را به نوزادان زیر ۶ ماه بدون توصیه پزشک ندهید. هرگز به کودکان زیر ۱۸ سال آسپیرین ندهید، زیرا ممکن است باعث ایجاد سندروم ریه و بیماری‌های جدی شود.

مطالب مرتبط
منبع
onhealth.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن