پزشکی

علائم سرطان را بشناسیم (قسمت دوم)

سرطان یکی از ترسناک‌ترین بیماری‌هایی است که انسان با ان مبارزه میکند. شناخت علائم سرطان برای کسانی که در معرض این بیماری قرار دارند بسیار ضروری است تا بتوانند در صورت ابتدا هرچه سریع تر درمان را آغاز کنند.

مشکل بلعیدن

سرماخوردگی، ریفلاکس اسید معده و یا حتی برخی از داروها می‌تواند منجر به ایجاد مشکل در بلعیدن شوند. اگر این مشکل بازمان و با استفاده از آنتی‌اسیدها رفع نشد، به پزشک خود مراجعه کنید. مشکل در بلعیدن نیز می‌تواند نشانه‌ای از سرطان در گلو و یا مری باشد. پزشک با انجام تست و آزمایش‌هایی مانند اشعه ایکس علت را شناسایی کند.

تغییر در بیضه‌ها

اگر متوجه یک توده یا تورم در بیضه‌ها شوید، مجبورید از پزشک خود وقت معاینه بگیرید. وجود توده بدون درد شایع‌ترین علامت سرطان بیضه است. گاهی اوقات، ممکن است یک مرد فقط احساس سنگینی در شکم یا کمر خود داشته باشد یا فکر کند که بیضه‌هایش بزرگ‌تر می‌شوند. پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است از یک اسکن سونوگرافی استفاده کند تا بفهمد آیا تومور یا مشکل دیگری وجود دارد یا خیر.

خونریزی غیرمعمول مهبلی

خونریزی که بخشی از دوره قاعدگی نباشد می‌تواند علل زیادی داشته باشد، هنگام مشاهده خون ریزی به پزشک مراجعه نمایید و تمام جزئیات را به او بگویید مثلاً اگر خونریزی بین دوره‌ها، پس از رابطه جنسی صورت می‌گیرد؛ که در این صورت احتمال سرطان رحم یا مهبل رد می‌شود؛ اما خونریزی بعد از یائسگی طبیعی نیست و باید آن را جدی گرفت.

مسائل مربوط به دهان

اغلب زخم‌های دهان شما جدی نیستند اما اگر در عرض چند هفته، به‌ خصوص اگر سیگار می‌کشید، زخم‌های دهانتان بهبود پیدا نکرد  و یا سفیدرنگ شد؛ به پزشک مراجعه کنید ممکن است سرطان دهان باشد. چیزهای دیگری که پزشک برای تایید سرطان دهان به دنبال آن می‌گردد؛ وجود یک توده، مشکل حرکت فک و یا درد دهان است.

کاهش وزن

البته کاهش وزن می‌تواند براثر کنترل خوردن و یا ورزش کردن باشد همچنین مسائل دیگری مانند استرس یا مشکل تیروئید در کاهش وزن نقش مهمی دارند اما از دست دادن چهار الی پنج کیلو وزن بدون تلاش اصلاً طبیعی نیست کاهش وزن ناگهانی می‌تواند از اولین نشانه‌های سرطان پانکراس، معده، مری یا ریه باشد.

تب

تب معمولاً نشانه مبازره بدن با عفونت و یا اثر جانبی برخی از داروها است؛ اما تبی که خوب نمی‌شود همچنین علت مشخصی ندارد، می‌تواند نشانه‌ای از سرطان خون مانند لوسمی یا لنفوم باشد.

سوزش سر دل

تقریباً همه ما این احساس را تجربه کرده‌ایم، اغلب این سوزش به دلیل رژیم غذایی یا استرس است؛ اما اگر با تغییر شیوه زندگی سوءهاضمه متوقف نشد، باید به پزشک مراجعه کرد تا با انجام برخی از آزمایش‌ها علت را جستجو کنند. سوزش سر دل می‌تواند نشانه‌ای از سرطان معده باشد.

خستگی

عوامل بسیاری می‌تواند شما را خسته کند بنابراین این موضوع خیلی جدی نیست؛ اما خستگی یکی از نشانه‌های اولیه برخی از سرطان‌ها، مانند لوسمی است. همچنین در سرطان‌های روده بزرگ و معده که باعث خونریزی می‌شوند که شما نمی‌توانید خون ریزی را ببینید، می‌تواند علت خستگی شما باشد. اگر تمام‌ وقت خسته هستید و بهبودی حاصل نمی‌شود. حتماً در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن