پزشکیسلامت باش

سرطان مغز؛ طول عمر این بیماران

سرطان مغز وضعیتی بسیار جدی است و باید از اینکه چگونه می‌تواند رشد کند، آگاه باشیم. این وضعیت زمانی پیش می‌آید که برخی سلول‌های مغز توموری را ایجاد کنند و غیرقابل‌کنترل شوند. درنتیجه بدن فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند و وضعیت را وخیم‌تر می‌کنند و می‌توانند منجر به پیامدهای کشنده شوند.

علائم

علائم اصلی سرطان که به‌طور واضحی خودشان را آشکار می‌شوند، ضعف و سردرد و همچنین ناراحتی و مشکلات گفتاری و حرکتی است. در ادامه کم شدن بینایی و تغییرات خلقی را به همراه دارد. و همچنین تمرکز و انجام بسیاری از کارها در مراحل بعدی و پیشرفته‌تر این سرطان، دشوار می‌شود. طول عمر سرطان مغز متأسفانه کوتاه است. البته به نوع سرطان و مرحله‌ای که فرد در آن قرار دارد نیز مربوط است.

سرطان‌های مغز اولیه و ثانویه‌ای وجود دارند و که مورد اول بیشتر برای کودکان و مورد دوم برای بزرگ‌سالان است و در مغز آن‌ها شروع می‌شود. در مورد سرطان نوع ثانویه (که به آن متاستاز نیز میگویند) شرایط در دیگر اعضای بدن شروع می‌شود و به مغز گسترش پیدا می‌کند. این شرایط به‌طور گسترده‌ای در بزرگ‌سالان دیده می‌شود. انجمن تومور مغزی آمریکا آمار غم‌انگیزی را نشان می‌دهد که طول عمر سرطان مغز زیاد نیست. وضعیتی بسیار جدی است که میزان زنده ماندن برای سرطان مغز نوع اول تنها ۱۰ درصد یا حتی کمتر است. راه‌های متفاوتی درمانی وجود دارد اما در اکثریت موارد آن‌ها هیچ ثمری به همراه ندارند.

راه‌های درمان

سرطان مغز هنوز چیزی است که پزشکان و دانشمندان با آن مبارزه می‌کنند. البته این هم واقعیت دارد که با درمان‌های خاص، طول عمر بیماران سرطان مغز بیشتر می‌شود. بااین‌حال، این موضوع بیشتر به حقیقت نزدیک‌تر است که همه درمان‌ها سعی در آسان ساختن زندگی فرد با از بین بردن نشانه‌های آن دارند. در برخی موارد، درمان می‌تواند به اتفاقی غیرمنتظره منجر شود اما بهتر است راه‌های درمانی را امتحان کنید.

  • شیمی‌درمانی و جراحی رایج‌ترین گزینه درمانی هستند. در موارد تومور مغز خوش‌خیم، جراحی ممکن است کاملاً موفقیت‌آمیز باشد. تعداد زیادی از افراد وجود دارند که بعد از عمل درمان شدند و توانستند به زندگی عادی‌شان بازگردند.
  • تکنیک‌های پزشکی امروزی بسیار پیشرفته هستند که با عمل جراحی استریوتاکسی، می‌توان عملی بدون نیاز به شکستن جمجمه انجام داد. علاوه بر این، روش‌های جدید درمان نیز عوارض کمتری را به همراه دارند و شانس بیشتری را برای نتایج خوب، تضمین می‌کنند.
  • همچنین واکسن‌هایی در حال آزمایش وجود دارند که شاید در افزایش طول عمر بیماران تومور مغزی به شکلی موفقیت‌آمیزی عمل کنند.

بااین‌حال، در حال حاضر هیچ درمان اثبات‌شده‌ای برای سرطان مغز وجود ندارد. هیچ واکسن یا عمل جراحی درمانی که بتواند سلامت کامل را به فرد بازگرداند وجود ندارد. ناراحت‌کننده است اما حقیقت همین است. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید آن را در نظر گرفت این است که هرزمانی که علائم مشکوکی در خود یا افراد خانواده‌تان مشاهده کردید، بهتر از با پزشکتان صحبت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

هرچه سریع‌تر شناسایی شود، شانس بیشتری برای زنده ماندن وجود دارد.

  • طول عمر بیماران در سطح ۴، بدون هیچ درمانی، حدود ۲ تا ۳ ماه است تا اینکه ورم مغزی درنهایت منجر به مرگ می‌شود.
  • آن‌هایی که دارای تومور بدخیمی هستند که به آهستگی رشد می‌کند که به آن الیگودندرولیوما میگویند، به‌طورکلی ۱۶ تا ۱۸ سال زنده می‌مانند.
  • در سطح ۴، طول عمر بیمار بالای ۶۰ سال، حدود ۱ تا ۲ سال است.
  • جوان بالغی(زیر ۴۰ سال) که سرطان مغز دارد احتمالاً تنها بیش از ۵ سال عمر نخواهد کرد.
  • میزان زنده ماندن به مدت ۵ سال برای سرطان در سطح ۴ در نوزادان کمتر از ۳۰ درصد است.

طول عمر تومورهایی که به آن گلیوبلاستومای چند شکل گفته می‌شود بسیار کوتاه است. حتی بعد از جراحی کامل و درمان، میزان زنده ماندن تنها ۱۲ تا ۱۸ ماه است. این نوع تومور به شکل زیادی در بیماران بزرگ‌سال مشاهده می‌شود. تنها ۴ درصد بیماران تا ۵ سال زنده می‌مانند.

مطالب مرتبط
منبع
healthgoesup
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن