تغذیهسلامت باش

۸ منبع پروتئینی عالی جهت کاهش وزن(قسمت دوم)

پروتئین‌ها باعث کاهش وزن می‌شوند و اشتها را کاهش می‌دهند. در واقع پروتئین‌ها بر عملکرد هورمون‌های موثر در گرسنگی و سیری تاثیر می‌گذارند. مصرف پروتئین بالا سبب افزایش سوخت و ساز، کاهش اشتها و تغییر در چندین هورمون تنظیم کننده وزن می‌شود. پروتئین می‌تواند به شما در از دست دادن وزن و چربی شکم کمک کند. 

عدس

یک فنجان عدس پخته‌شده نه‌ تنها ۱۸ گرم پروتئین به شما می‌دهد بلکه حاوی ۱۵ گرم فیبر نیز می‌باشد، که کمک می‌کند هضم مواد غذایی آهسته‌تر شود و قند خون شما را تثبیت می‌کند، بنابراین برای ساعت‌ها سیر می‌مانید. پروتئین برای بالا نگه‌داشتن سطح انرژی و تثبیت سطح قند خون ضروری است. اضافه کردن عدس به وعده‌ها جلوی هوس‌هایی که باعث می‌شوند میل به خوردن نوشابه، شیرینی، یا شکلات را پیدا کنید گرفته شود. یک‌ چهارم فنجان عدس سبز خشک حاوی ۱۱ گرم پروتئین است. عدس قرمز نیز با اینکه به‌ اندازه عدس سبز فیبر ندارد اما در همین اندازه مقدار پروتئینش بیشتر و معادل ۱۳ گرم است.

اگر راه‌های کاهش وزن را مطالعه کنید، یکی از مواردی که خیلی توصیه می‌شود این است که اگر می‌خواهید کربوهیدرات استفاده کنید بهتر است که از نوع پیچیده باشد. غلات کامل و سبزی‌ها و همچنین عدس‌ها از منابع غنی این نوع کربوهیدرات هستند. بدن کربوهیدرات‌های پیچیده را به‌ آرامی می‌سوزاند، که نه‌ تنها باعث افزایش مدت‌زمان سیری می‌شود بلکه منبع ثابتی از انرژی را هم برایتان فراهم می‌کند.

فیله گوشت خوک

فیله گوشت خوک از سینه مرغ بدون پوست کم‌چرب‌تر است. علاوه بر این، فیله گوشت خوک ۲۴ گرم پروتئین و ۸۳ میلی‌گرم کولین دارد که به سوزاندن چربی‌ها کمک کرده و از انباشت چربی در بدن جلوگیری می‌کند. این ماده غذایی را در وعده شام مصرف کنید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید. بنابراین اگر می‌خواهید جایگزینی برای مرغ پیدا کنید، فیله گوشت خوک گزینه مناسبی است. تحقیقات نشان می‌دهد که گوشت خوک می‌تواند بدون از دست دادن کالری، در رسیدن به هدف کاهش وزن به شما کمک کند. در مطالعه‌ای که از ۱۴۴ فرد با اضافه‌ وزن در مورد خوردن غذای غنی از گوشت خوک بدون چربی سؤال شد، کاهش دور کمر، BMI و شکم گزارش‌ شده است.

تمپه

تمپه یکی از فرآورده‌های سنتی سویا است؛ در نتیجه، به عنوان یک غذای کامل در نظر گرفته می‌شود. این خوراکی نسبت به توفو ۵۰ درصد پروتئین بیشتری دارد. همانند عدس،تمپه منبع فوق‌العاده‌ای از فیبر است.

ماهی تن

همانند قزل‌آلا، ماهی تن منبع غنی از امگا ۳ می‌باشد، و در هر ۳ اونس ۱۶ گرم پروتئین دارد. اما برخلاف قزل‌آلا، ماهی تن ارزان است. ماهی تن حاوی مواد مغذی ضروری برای بدن ازجمله نیاسین، ویتامین B6، ویتامین B12، فسفر و سلنیوم است. همچنین سرشار از پروتئین بوده، به‌طوری‌که میزان آن بیشتر از کربوهیدرات و چربی است. بنابراین درصورتی‌که قصد کاهش وزن‌دارید ماهی تن را جایگزین گوشت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
prevention
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن