متفرقه

پاسخ گویی به سؤالات رایج مادران در دوران شیردهی (قسمت دوم)

مادران شیرده معمولا نگران هستند که ماده غذایی که میل می‌کنند یا دارویی که در دوران شیردهی مصرف می‌کنند از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد شده و برای نوزادان مشکل آفرین شود، بنابراین سؤالات بسیاری در مورد مصرف داروها و مواد غذایی خاص در دوران شیردهی و تأثیر آنها بر روی نوزاد می‌پرسند. به برخی از این سوالات در قسمت اول مقاله پاسخ داده شده است و در ادامه به سوالات دیگر مادران در این دوران پاسخ می‌دهیم.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا یا دیگر واکسن‌ها در دوران شیردهی مانعی ندارد؟

هیچ دلیلی وجود ندارد که مادران در دوران شیردهی از تزریق واکسن‌های مختلف خودداری کنند. حقیقت این است که تزریق واکسن آنفولانزا برای نوزادان و کودکان زیر دو سال ممنوع است؛ اما با تزریق این واکسن توسط مادران ویروس‌های ضعیف یا مرده وارد بدن مادران می‌شوند، بنابراین بدن برای مقابله به آنها شروع به تولید آنتی‌بادی می‌کند این آنتی‌بادی‌ها با ویروس آنفولانزا مقابله می‌کند و بدن را از ابتلا به بیماری محافظت می‌کند. اگر مادران شیرده، واکسن آنفولانزا را تزریق کنند آنتی‌بادی تولید شده در بدن مادر از راه شیر به نوزاد انتقال می‌یابد و بدن نوزاد نسبت به آنفولانزا مقاوم می‌شود.

راهکار مناسب برای درمان آلرژی نوزاد در دوران شیردهی چیست؟

اگر نوزادان دچار آلرژی شده‌اند و استفاده از داروهای آلرژی برای آنها خطرناک است. یک راهکار مناسب مصرف داروهای آلرژی توسط مادران است. داروهای آلرژی را به زیر پوست مادر تزریق می‌کنند، یا دارو را بر روی بینی مادر اسپره می‌کنند در این صورت مواد مفید برای مقابله با آلرژی وارد بدن مادر شده و از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود، بنابراین سلول‌های بدن نوزاد در مقابل آلرژی مقاوم می‌شوند.

آیا در دوران شیردهی می‌توان قهوه نوشید؟

بله مادران شیرده می‌توانند در دوران شیردهی قهوه مصرف کنند اما نه به مقدار زیاد. شاید فکر کنید قهوه را مادران می‌نوشند و هیچ ارتباطی با نوزادان ندارد؛ اما نکته مهم این است که تنها بخش کوچکی از قهوه جذب بدن مادران می‌شود و کافئین موجود در قهوه از راه شیر مادر وارد رژیم غذایی نوزاد خواهد شد. خوردن قهوه به مقدار کم برای مادران شیرده مفید است اما بهتر است بیش از سه فنجان در روز قهوه مصرف نکنند. متخصصان معتقد هستند که در دوران شیردهی باید مقدار کافئین مصرفی در روز را به ۳۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید؛ بنابراین در مصرف نوشیدنی‌های خاص دقت داشته باشید.

آیا مصرف نوشیدنی‌های الکلی در دوران شیردهی مانعی ندارد؟

بعضی افراد فکر می‌کنند اگر ۲ تا ۳ ساعت قبل از شیردهی الکل مصرف کنند تا زمان شیردهی به نوزاد آثار الکل از بدن خواهد رفت و به نوزاد آسیبی نمی‌زند، در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است. هنگامی که یک مادر شیرده الکل مصرف می‌کند الکل وارد خون مادر می‌شود و از راه شیر وارد بدن نوزاد خواهد شد، حتی اگر مقدار الکل بسیار کم باشد، می‌تواند بر روی کبد نوزاد تأثیرات منفی داشته باشد. نوزادانی که مادرانشان در دوران شیردهی الکل مصرف کرده‌اند اغلب با ناراحتی‌های کبد رو به رو می‌شوند. زمانی که مادران الکل مصرف می‌کنند تنها ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد که الکل وارد شیر مادران شود.

توجه به سبک زندگی سالم در دوران شیردهی

تغذیه نوزادان با شیر مادر همواره توصیه می‌شد، تغذیه با شیر مادر به نوزادان کمک می‌کند تا آنتی‌بادی‌های مورد نیاز برای مقابله با ویروس‌ها و بیماری‌ها را از بدن مادر کسب کند؛ اما این دوران برای مادران بسیار مهم است و آنها باید توجه بیشتری به رژیم غذایی خود داشته باشد، مصرف غذاهای فراوری شده، غذاهای پر کالری، مواد مخدر و الکل می‌تواند به رشد نوزادان آسیب بزند. اگر هر مادر به این نکته توجه داشته باشید که مواد غذایی و یا نوشیدنی که مصرف می‌کند از طرق شیر مادر به نوزاد او منتقل خواهد شد، در مورد رژیم غذایی و مصرف مواد مخدر بیشتر احتیاط خواهد کرد. به مادران شیرده توصیه می‌کنیم حداقل برای سلامت نوزادان خود برای مدتی روش زندگی سالم را پیش بگیرید.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن