زیباییسلامت باش

ریزش مو و هشت نکته کاربردی برای جلوگیری از آن (قسمت اول)

حدود یک‌ سوم جمعیت هر کشوری، از شکل‌های مختلف ریزش مو رنج می‌برند و همگی مدام به دنبال رفع این مشکل به روش‌های مختلف هستند. در این بانوان بیشتر با این مشکل روبه رو می‌شوند. اما مثل همیشه پیشگری بهتر از درمان است.

۱٫ جلوگیری از آسیب‌رسانی به موها

محدود کردن آسیب‌های وارده به مو، با کم کردن سرگرمی‌های آسیب‌ زننده به آن ضروری است. تلاش کنید تا زمانی که نیاز ندارید، از خشک‌کن‌های مو استفاده نکنید. اگر قبل از خواب، دوش می‌گیرید، سعی کنید موهایتان را با حوله خشک‌ کنید. استفاده بسیار زیاد از گرما روی موهایتان می‌تواند منجر به آسیب‌ زدن به پروتئین‌ موهایتان شده و آن را خشک کرده و در نهایت موجب از کار افتادنش شود. استفاده مداوم از یک خشک‌کن مو می‌تواند به فولیکول‌های موهای شما آسیب‌های جدی وارد کند. همچنین زیاد موهایتان را شانه نزنید، چون بیرون کشیدن مداوم موهایتان می‌تواند به پوست سرتان آسیب بزند.

۲٫ موهایتان را محکم نکشید

برخی مدل‌های مو، مانند دم‌اسبی، بافت‌های درشت، بافت‌های ریز و…  منجر به فشار شدید به فولیکول‌های موهای شما می‌شود. اگر شما علاقه‌مند هستید که موهایتان را ببافید، این کار را در فواصل دو هفته‌ای انجام دهید و آن‌ها را خیلی محکم نکشید. اگر سر شما در حین انجام این کار درد بگیرد، مطمئناً بافت موهایتان خیلی محکم بوده است.

۳٫ شامپو زدن برای مبارزه با ریزش مو

استفاده از شامپوهای مناسب برای موهایتان ضروری است. شستشوی موهایتان با شامپوهای مناسب می‌تواند به تمیز نگه‌ داشتن پوست سر و موهایتان کمک کند. یکی از دلایل تمیز نگه‌داشتن موهای شما، جلوگیری از آلودگی‌هایی است که می‌توانند به فولیکول‌های شما آسیب برسانند. واقعاً نیازی نیست که شما هر روز موهایتان را بشویید، چون روغن‌های طبیعی که موهای شما تولید می‌کند، برای سلامتی موهایتان ضروری است.

۴٫ اطلاع از جزئیات

پژوهشگران دریافتند که استفاده از شامپوهایی که دربردارنده ۳ درصد از روغن نعناع هستند، در ۹۲ درصد از موارد ریزش مو، موفق عمل می‌کند. روغن منجر به ارتقای نگهداری و عروقی شدن پاپیل پوستی شده و جایگزینی طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو است. یک عنصر دیگر، کتوسونازول است، جزء تشکیل‌دهنده‌ای که در آزمایش‌های پزشکی به‌عنوان یک معرف ضدالتهاب برای رشد مو، اثر بخش شناخته‌ شده است.

با توجه به مطالعه انجام‌ شده در سال ۲۰۰۳، استفاده روزانه از شامپوی پیریتیون روی ۱ درصد در طول یک دوره درمان ۲۶ هفته‌ای در رشد مو به‌ صورت مثبت، اصلاح بخش عمل خواهد کرد. شما همواره از وجود موادی به نام پارابن در تمام لوازم بهداشتی و آرایشی خودداری می‌کنید. پارابن­‌ها از دهه ۱۹۵۰ در لوازم بهداشتی و آرایشی برای جلوگیری از رشد میکروب‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌ است اما در ابتدای دهه ۹۰ مشخص شد که آن‌ها همانند استروژن در بدن عمل کرده و با ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارند.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن