پیشرفت شخصیپیشرفت کن

هفت نکته کاربردی جهت دستیابی به یک تفکر مثبت

تفکر مثبت می‌تواند به شما اعتمادبه‌نفس بیشتری بدهد، حس و حال شما را خوب کند و حتی احتمال بروز فشار خون، افسردگی و دیگر اختلالات مرتبط با استرس را کاهش دهد. همه این موارد فوق‌العاده هستند، اما «توان تفکر مثبت» چه معنایی دارد؟ شما می‌توانید تفکر مثبت را به‌عنوان یک شبیه‌سازی مثبت، همراه با خوش‌بینی تعریف کنید، اما همه این‌ها مفاهیمی کلی و مبهم است. اگر شما می‌خواهید تفکری اثربخش و روحیه مثبتی داشته باشید، می‌بایست بتوانید با انجام برخی کارهای واقعی این وضعیت را در خودتان تقویت کرده و به یک عادت همیشگی تبدیل کنید.


پادکست این مطلب را اینجا گوش کنید


۱٫ روزتان را با روحیه‌ای مثبت آغاز کنید

اینکه چطور روزتان را آغاز می‌کنید، وضعیت باقی روز شما را تعیین می‌کند. آیا تابه‌حال شده که دیر از خواب بیدار شوید و با ناراحتی و نگرانی آن روز را ادامه دهید؟ و ببینید که نتیجه آن داشتن یک روز کاملا بد شده است. این بدین علت است که با عواطف منفی و دیدگاهی بدبیانه روزتان را آغاز کرده‌اید و این احساسات را درون هر رویدادی که طی آن روز تجربه کردید، وارد کرده‌اید. به‌جای اینکه اجازه دهید، این مسئله بر شما احاطه پیدا کند، روزتان را با روحیه مثبت آغاز کنید. با خودتان در آینه صحبت کنید، حتی اگر این کار احمقانه به نظر برسد، چنین عباراتی را بگویید: «امروز، روز خوبی خواهد بود» یا «من امروز فوق‌العاده خواهم بود». از اینکه  چقدر شروع مثبت یک روز باعث پیشرفت وضعیت روحی شما می‌شود، شگفت‌زده خواهید شد.

۲٫ روی چیزهای خوب تمرکز کنید، هر چند کوچک

تقریباً همه ما در طول روز با موانع خاصی مواجه می‌شویم، این را بدانید که هرگز یک روز کامل و بی‌نقص وجود نخواهد داشت. وقتی شما با چنین چالش‌هایی مواجه می‌شوید، روی منافع تمرکز کنید، صرف‌نظر از جزئی یا بی‌اهمیت به نظر رسیدن آن‌ها. برای مثال، اگر در ترافیک گیره کرده باشید، به این فکر کنید که برای گوش دادن به ادامه پادکست خود وقت دارید. اگر فروشگاه، مواد غذایی که می‌خواستید بسته است، به این فکر کنید که با چه مواد دیگری، می‌توانید غذای جدیدی درست کنید.

۳٫ در موقعیت‌های بد، چیزهای خنده‌دار پیدا کنید

به خودتان اجازه دهید که حتی در تاریک‌ترین یا دشوارترین موقعیت‌ها، حس شوخ‌ طبعی داشته باشید. به خاطر داشته باشید که این موقعیت‌ها بعداً به داستان‌های خوبی بدل خواهد شد و در موردش جک خواهید ساخت. مزخرف‌ترین راهی را تصور کنید که بتوانید روزتان را به آن شکل بگذرانید، یا مسخره‌ترین کاری را پیدا کنید که بتواند روحیه شمارا تغییر دهد.

۴٫ از شکست‌هایتان درس بگیرید

شما فوق‌العاده نیستید. قرار است اشتباه کنید و از شکست در زمینه‌های متعدد، شغل‌های متنوع و افراد گوناگون تجربه بیاموزید. به‌ جای تمرکز بر چگونگی شکست خوردن‌تان، به راه‌هایی فکر کنید که دفعه بعد می‌بایست انجامشان دهید – از شکست‌تان درس بگیرید.

۵٫ گفتگو با خود منفی را به گفتگو با خود مثبت تبدیل کنید

گفتگو با خود منفی می‌تواند به‌ سادگی و آرامی افزایش یافته و اغلب توجه کردن به آن دشوار خواهد بود. شما ممکن است این‌طور فکر کنید که من در انجام این کار، افتضاحم یا اصلاً نباید آن‌را امتحان کنم. وقتی خودتان را در بیان این جملات می‌بینید، متوقف شوید و آن پیام‌های منفی را با پیام‌های مثبت جایگزین کنید. برای مثال، من در انجام این کار، افتضاحم به این جمله بدل می‌شود، مادامی‌که بیشتر تمرین کنم، در انجام این کار بهتر خواهم شد. اصلاً نباید آن‌را امتحان کنم به این جمله تبدیل می‌شود آن‌طوری که برنامه‌ریزی شده بود، پیش نرفت، احتمالاً دفعه بعد.

۶٫ در لحظه کنونی، تمرکز کنید

من در مورد حال صحبت می‌کنم – نه امروز، نه این ساعت، فقط همین لحظه. شما ممکن است اعصاب‌تان از دست رئیس‌تان خرد شود، اما چه چیزی در این لحظه وجود دارد که باعث خراب شدنش می‌شود؟ حرفی که ۵ دقیقه پیش زده بود را فراموش کنید. چیزی که ۵ دقیقه بعد هم ممکن است بزند را فراموش کنید. روی همین لحظه تمرکز کنید، همین لحظه کنونی. در بیشتر موقعیت‌ها، چیزی که متوجه می‌شوید، آن‌قدرها هم که فکرشان را می‌کنید، بد نیست. بیشتر موارد منفی از حافظه یا رویداد قبلی یا تصور اغراق‌شده وقوع رویدادی در آینده، ناشی می‌شود. در همین لحظه کنونی بمانید.

۷٫ دوستان، پنددهندگان و همکاران مثبتی پیدا کنید

زمانی که اطراف‌تان افراد مثبتی حضور داشته باشند، شما چشم‌اندازه‌های مثبتی می‌بینید، داستان‌های مثبتی می‌شنوید و لحظات مثبتی خواهید داشت. کلمات مثبت‌شان به سمت شما سرازیر خواهد شد و بر طرز تفکر شما تأثیر خواهند گذاشت، سپس بر کلمات خود شما تأثیر گذاشته و به گروه‌تان منتقل خواهد شد. یافتن افراد مثبت برای پر کردن زندگی‌تان دشوار خواهد بود، اما شما نیاز دارید تا منفی‌بافی را پیش از اینکه شما را در خود ببلعد، حذف کنید. کاری که می‌توانید برای بهبود ذهنیت مثبت خود نسبت به دیگران انجام دهید را پیش بگیرید و اجازه دهید تا این تأثیرگذاری مثبت مسیر خودش را طی کند.

تقریباً همه در هر موقعیتی می‌توانند این دروس را در زندگی خود به کار گرفته و نگرش مثبت خود را افزایش دهند. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، تفکر مثبت منافع زیادی برای شما به همراه دارد، با تمرین آن، منافع بیشتری در زندگی خواهید برد.
مطالب مرتبط
منبع
success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن