پزشکیسلامت باش

پنج نمونه از مزایای اهدای خون

شاید نیش عنکبوت شما را به ابرقهرمان تبدیل نکند، اما نوک سوزن و کمی اهدای خون ممکن است بتواند. بله، با هر بار اهدای خون جان سه نفر را نجات می‎دهید. خبرهای بهتری هم هست: مزایای اهدای خون تنها برای دریافت کنندگان نیست، بلکه ثابت شده برای فرد اهداکننده نیز مفید است.

لذت نجات جان افراد با اهدای خون

توانایی کمک به پزشکان در راه نجات جان افراد حس شگفت‎انگیزی دارد. جایگزین چندان مناسبی برای خون انسان وجود ندارد. خونی که اهدا می‎کنید، مطابق نیاز بیمار به بخش‎های مختلفی تقسیم می‎شود. هر بخش ممکن است برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. یک اهدا کننده ممکن است بتواند نیاز چندین نوزاد تازه به دنیا آمده را برطرف کند، چون نیاز آنها کمتر است.

چکاپ سلامتی رایگان

اگر از تندرستی لازم برخوردار باشید می‎توانید خون اهدا کنید. پیش از هر فرآیند اهدای خون، چکاپ سلامتی متنوعی به صورت رایگان روی فرد انجام می‎شود. که از مزایای اهدای خون است. برای نمونه، از هرگونه بیماری فشار خون آگاه خواهید شد، که می‎تواند منجر به تشخیص بسیاری از بیماری‎های نهانی شود که در حالت عادی علامت خاصی ندارند. پس از اهدای خون هم، خون و محصولات خونی گرفته شده از آنها را برای تشخیص تعدادی از عفونت‎ها آنالیز می‎کنند. اگر مشکل خاصی پیدا کردند می‎توانید از آن باخبر شوید. از مزایای اهدای خون مرتب، چکاپ سلامتی مرتب و منظم است که به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‎های قلبی

از مزایای اهدای خون همیشگی می‎توان به کمک در جهت تنظیم سطح آهن خون اشاره کرد، به خصوص بین افراد مذکر ثابت شده این موضوع در کاهش خطر ابتلا به بیماری‎های قلبی موثر است. با اینکه آهن یکی از عناصر مهم مورد نیاز بدن برای عملکرد درست است، آهن بیش از حد نیز می‎تواند منجر به صدمات اکسیداتیو شود. اکسیداتیو را می‎توان به عنوان عامل اصلی بالا رفتن سن، حملات قلبی، سکته مغزی و غیره دانست.

سوزاندن کالری

یکبار اهدای خون به سوزاندن ۶۵۰ کالری منجر می‎شود که می‎تواند در کنترل وزن یه شما کمک کند. گرچه خون را می‎توان هر دو یا سه ماه اهدا کرد و نه بیشتر که به وضعیت سلامتی و هموگولوبین خون و سطح آهن بدن شما بستگی دارد.

کاهش خطر سرطان

سطوح بالای آهن در مبتلایان به سرطان دیده شده از نظر تئوری، کاهش احتمال ابتلا به سرطان نیز می‎تواند از مزایای اهدای خون به صورت منظم باشد. این یکی برای یافتن شواهد و مدارک قوی‎تر نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر خواهد داشت. اما این افسانه‎ی قدیمی که اهدای خون ممکن است منجر به سرطان شود، کاملا ابطال شده.

اهدای خون یک فرآیند کاملا امن است و خطری برای شما ندارد. پیش از امکان اهدای خون، توسط متخصصین تناسب شما برای انجام این کار مورد ارزیابی قرار می‎گیرد. حداقل شرایط مورد نیاز: یک فرد ۱۶ ساله‎ی سالم با وزن حداقل ۵۰ کیلوگرم است

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن