تغذیهسلامت باش

مزایای منحصر به فرد منیزیم

منیزیم ماده معدنی فراوانی در بدن است و به طور طبیعی در غذاهای مختلف یافت می‌شود، همچنین توسط بسیاری از مکمل‌های غذایی نیز به انواع غذاها اضافه شده و یا بصورت مکمل‌های جداگانه در دسترس است.

مزایای سلامتی بخش منیزیم شامل کاهش یبوست، تقویت استخوان، درمان میگرن و سردرد، کمک به کنترل دیابت، بهبود سلامت قلب، تسکین سندرم قبل از قاعدگی و کاهش اضطراب است. مزایای دیگر شامل درمان اختلالات روانی، جلوگیری از آسم، افزایش سطح انرژی، کمک به تولید کلاژن، تنظیم عملکرد مثانه، تحریک جذب مواد معدنی، جلوگیری از حملات اکلامپسی و پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی و تشنج) و مبارزه با التهاب است.

منیزیم یک ماده کلیدی ضروری برای بدن ما برای حفظ سلامت کلی آن است. این یکی از آن مواد معدنی ضروری است که به جذب کلسیم توسط بدن انسان کمک می‌کند و نقش مهمی در ایجاد و تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها ایفا می‌کند. علاوه بر این، آن‌را در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی در داخل بدن بکار می‌برد، از جمله تجزیه مواد غذایی، سنتز پروتئین‌ها، چربی و اسیدهای چرب و انتقال ضربان‌ها و ایمپالس‌های عصبی.

اهمیت منیزیم

متخصصین بهداشت و درمان به طور معمول بر اهمیت استفاده کافی و منظم ازمواد معدنی و ویتامین‌ها در رژیم غذایی تأکید دارند. منیزیم به عنوان یک ماده معدنی بسیار مهم برای حفظ سلامت و برای بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی در بدن مورد نیاز است. این عنصر چهارمین ماده معدنی در بدن است که مسئولیت‌های بسیاری دارد. حدود نیمی از ذخایر منیزیم بدن ما در استخوان‌ها ذخیره شده است، در حالی که بقیه آن عمدتاً در اندام‌ها و سلول‌های بافت‌های مختلف بدن مشاهده می‌شود. حتی اگر بدن انسان در سطح کنترل شده و ثابتی از منیزیم به همراه عملکرد کاملاً کارآمدی باشد، تنها ۱٪ از آن در خون موجود خواهد بود.

منابع غذایی منیزیم

منابع طبیعی منیزیم شامل سبزی‌های برگ دار مانند کلم، جلبک‌های دریایی، غلات کامل، حبوبات، دانه‌های کامل مثل گندم و آجیل هستند، مواد غذایی دیگری که می‌تواند اغلب به عنوان منبع خوبی از این ماده معدنی طبقه بندی شود، شامل برگ چغندر، گوجه فرنگی، لوبیا، سیب زمینی شیرین، دانه کدو تنبل، آرد گندم ، ذرت، شکلات، بادام زمینی، سبوس جو دو سر ، محصولات لبنی و ماهی هستند.

۱٫ تسکین یبوست

منیزیم یک درمان سریع برای یبوست است و در دوزهای بالای مکمل‌های محلول در آب، حتی برای موارد جدی یبوست اثر خوبی دارد. این خاصیت به دلیل کیفیت ملین بودن منیزیم است که کمک می‌کند ماهیچه‌های روده شل شده، در نتیجه به ایجاد یک عملکرد منظم در روده کمک می‌کند.

۲٫ تقویت استخوان‌ها

منیزیم برای تشکیل استخوان ضروری است زیرا به جذب کلسیم کمک کرده و نقش مهمی در فعال شدن ویتامین D در کلیه‌ها دارد. مصرف ایده‌آل این ماده معدنی با ایجاد بهتر کریستال استخوان، تراکم استخوان بالاتر و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان همراه است.

۳٫ درمان سردردهای میگرنی

کمبود منیزیم با عوامل موثر بر سردرد ارتباط دارد. افرادی که از میگرن رنج می‌برند، معمولا سطح منیزیم سِرمی و بافتی کمتری نسبت به افراد سالم دارند. تحقیقات نشان می دهد که مکمل‌های منیزیم ممکن است به کاهش یا پیشگیری از نشانه‌های سردرد میگرنی كمك كنند، اما نتایج هنوز هم قطعی نیستند.

۴٫ کمک به مدیریت دیابت

منیزیم نقش کلیدی در متابولیسم گلوکز و کربوهیدرات دارد، بنابراین وضعیت منیزیم می‌تواند احتمال دیابت را تحت تاثیر قرار دهد. در مطالعات متعددی مصرف منیزیم بالاتر و کاهش خطر ابتلا به دیابت یا وخیم شدن آن اثبات شده است.

۵٫ بهبود سلامت قلب

منیزیم برای حفظ سلامت عضلات، که شامل قلب و انتقال سیگنال‌های الکتریکی در بدن است، حیاتی می‌باشد. مصرف منیزیم کافی با کاهش خطر فشار خون بالا و آترواسکلروز مرتبط است.

۶٫ کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی

اطمینان از مصرف مناسب منیزیم، به ویژه در ترکیب با ویتامین  B6، ممکن است به کاهش علائم PMS مانند بی‌خوابی، التهاب، افزایش وزن، تورم پا و غیره کمک کند.

۷٫ تسکین اضطراب

افت سطح منیزیم، یا نوسانات در روند متابولیزاسیون، دریافت و مصرف مواد معدنی، به طور مستقیم با سطوح اضطراب بالا مرتبط است. به نظر می‌رسد این فرآیند فعالیت مرتبط در محور  HPA، یعنی مجموعه‌ای از ۳ غده (هیپوتالاموس، هیپوفیز، آدرنالین) در بدن که تنظیم واکنش فرد به اضطراب را برعهده دارند، به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۸٫ کمک به درمان اختلالات روانپزشکی

منیزیم برای درمان بعضی از اختلالات روانپزشکی رایج مثل استرس مداوم، حملات ترس، هیجان ناخواسته و بی‌مورد و استرس بدون علت و هیجانی، مؤثر شناخته شده است.

۹٫ جلوگیری از آسم

افرادی که از آسم مزمن رنج می‌برند می‌توانند الگوهای تنفسی خود را با مکمل‌های منیزیم ثابت نگه‌ دارند که به عضلات برونشیت صاف و کنترل تنفس کمک می‌کنند. از طریق تزریق داخل وریدی منیزیم، حتی تنفس و خس خس افراد آسمی را می‌توانند به خوبی کاهش دهند.

۱۰٫ افزایش سطح انرژی

این ماده معدنی به افزایش تولید انرژی در بدن کمک می‌کند و باعث فعال شدن آنزیم‌ها برای ایجاد انرژی سلولی می‌شود.

۱۱٫ کمک به تولید کلاژن

منیزیم کلیدی برای ساخت پروتئین است که به تدریج به کلاژن که یک پروتئین طبیعی موجود در بافت‌ها مانند لیگامان، پوست و تاندون، تبدیل می‌شود. علاوه بر این، در استخوان‌ها، قرنیه، غضروف، دیسک‌های بین مهره‌ای و رگ‌های خونی نیز کلاژن وجود دارد. افزایش کلاژن بیشتر ، سبب قوی‌تر شدن قسمت‌های مختلف بدن ما خواهد شد.

۱۲٫ تنظیم فعالیت‌های مثانه

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‎های مثانه و تکرر ادرار مداوم ممکن است با مصرف مکمل‌های منیزیم بهبود یابند. البته اختلال ادراری می‌تواند دلایل گوناگونی داشته و همین مسأله خود منجر به مشکلات متعددی مانند عفونت، نفریت و یا سیستیت بینابینی شود. با این حال، مصرف کافی منیزیم می‌تواند از چنین بیماری‌هایی جلوگیری کند.

۱۳٫ تحریک جذب مواد معدنی

این کمک می کند تا مواد معدنی کلیدی و ویتامین‌ها مانند کلسیم، پتاسیم، فسفر و سدیم را جذب کند. جذب مواد معدنی به طور معمول در روده کوچک رخ می دهد، که به سم زدایی از سموم خطرناک متعددی می انجامد.

۱۴٫ جلوگیری از حملات اکلامپسی

این کانی یکی از ضروری‌ترین عناصر برای حصول اطمینان و رفع حاملگی مشکوک است. مصرف مناسب این مکمل در طول بارداری سبب افزایش امید به زنده ماندن مادر و فرزند، کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و همچنین افزایش تحمل درد زایمان شده و به نوبه خود به تسهیل زایمان کمک می‌کند. سولفات منیزیم بهترین راه برای متوقف کردن حملات اکلامپسی در خانم‌های باردار است که ممکن است از فشار خون بالا رنج می‌برند.

۱۵٫ مزایای ضدالتهاب

کمبود این عنصر سبب التهاب مزمن می‌شود که می‌تواند منجربه بیماری‌های مزمن التهابی و چاقی شود. با این حال، مکمل‌های منیزیم می‌توانند به کاهش CRP و سایر نشانگرهای التهابی در افراد مسن، افراد پیش دیابتی و افراد دارای اضافه وزن کمک کنند.

نتیجه

کمبود منیزیم، اگر چه نادر به نظر می‌رسد، اما با این حال شایع است، به خصوص در افراد مسن، که می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد الکل، برخی از مسائل بهداشتی و سلامتی مانند اختلالات دستگاه گوارش و استفاده از داروهای خاص شود. کمبود منیزیم با طیف وسیعی از مشکلات جدی سلامت، مانند پوکی استخوان، مشکلات قلبی عروقی، مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک مرتبط است. برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به این بیماری‌ها، مقدار منیزیم مناسب در رژیم غذایی روزانه شما ضروری است. بزرگسالان باید ۴۰۰ تا ۴۲۰ میلی گرم در روز (مردان) و ۳۱۰ تا ۳۲۰ میلی گرم در روز (زنان) را هدف قرار داده و مواد غذایی غنی از منیزیم را مصرف کنند.

منبع
http://naturalfoodseries/
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن