پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

۱۰ قانون طلایی برای موفقیت که مایکل فلپس از آن استفاده می کند

ممکن است در گوشه و کنار و صفحه‌های مختلف، درباره  موفقیت و راه های رسیدن به آن خوانده باشید، اما در این مطلب، ۱۰ قانون طلایی از زبان مربی ماکل فلپس، شناگر قهرمان المپیک آمده است که بخشی از دلایل موفقیت این ورزشکار محصوب می‌شود.

مایکل فلپس شناگری افسانه‌ای است که ۸۲ مدال در دوران حرفه‌ای‌اش، ازجمله ۲۳ مدال رقابت‌های المپیک را از آن خود کرده است. مربی او، باب بومن، در سال ۲۰۱۶ کتابی از رازهای عملکرد و برتری ورزشکاران برنده مدال طلای خود، از جمله مایکل فلپس را منتشر کرد. او روشی را به نام قانون طلایی در کتابش با ما به اشتراک می‌گذارد، در واقع اینها مجموعه‌ای از قوانین است که می‌توانید در زندگی برای رسیدن به خواسته‌های‌تان به‌ کار گیرید.

قانون طلایی | چشم‌انداز داشته باشید

“شما باید از جایی که به آن می‌خواهید بروید، کاری که می‌خواهید انجام دهید و کسی که می‌خواهید روزی ببینید، چشم‌اندازی داشته باشید. به شکلی خلاقانه درباره چیزی که در زندگی می‌خواهید و جایی که قرار دارد و شما می‌خواهید به آنجا برسید، فکر کنید. ”

رؤیاپردازی کنید و به خودتان اجازه دهید تا باورهایتان را به تعلیق درآورید و هر آن چیزی که در زندگی می‌خواهید را رؤیاپردازی کنید. چشم‌انداز خودتان را بنویسید. آینده‌ای که می‌خواهید را به شکلی خلاقانه رؤیاپردازی کنید و نسبت به همه احتمالاً آغوش‌تان را باز کنید. یادتان باشد که این چشم‌انداز باید شما را به هیجان آورد و باعث شود هر روز صبح برای رسیدن به آن، با شوق از تخت‌خواب بلند شوید.

از تمام وجود مایه بگذارید تا سر حد مرگ

نگرش درست بسیار مهم است، همان‌طور که باب نیز همین را می‌گوید. او می‌گوید: “نگرش درست، نگرشِ با همه وجود، می‌تواند رؤیاهای دور از دسترس را به حقیقت برساند” از انرژی مثبت برای دنبال کردن رؤیاهای‌تان استفاده کنید. دو برابر به آن چیزی که می‌خواهید یقین داشته باشید، به هیچ تردید و نگرش منفی اجازه جولان دادن ندهید. به هر چیزی که دنبالش هستید، شوق و اشتیاق بیاورید. مشتاق باشید، هر کاری که می‌کنید مشتاقانه باشد و نسبت به چشم‌اندازتان نیز اشتیاق داشته باشید. نسبت به زمانی که از مسیر خارج می‌شوید متعهد باشید و دوباره خود را موظف به بازگشت در مسیر بدانید.

باب بومن

“ما به دنبال گرفتن مدال نیستیم… ما به دنبال برتری هستیم.” – باب بومن

ریسک‌پذیری را به یک عادت تبدیل کنید

با توجه به گفته‌های باب، “ریسک‌ها، سوخت مورد نیاز برای ماندن در مسیر را فراهم می‌کنند. به هرکجا که بخواهید بروید.” از منطقه امن و آرام خود بیرون بزنید و به خودتان فشار بیاورید. وقتی ریسک‌پذیر نباشید و خودتان را به چالش نکشید، دچار رخوت می‌شوید. ریسک‌پذیری را به یک عادت تبدیل کنید تا شما را به سمت رؤیاهای‌تان حرکت دهد.

هرچه ریسک بیشتری بپذیرید، دستاوردهای‌تان بزرگ‌تر خواهند بود. وقتی نگرش “با همه وجود” دارید، ریسک‌پذیری را در جهت رسیدن به چشم‌اندازتان، آسان‌تر می‌سازد. ریسک‌پذیری را تمرین کنید.

برای هر حرکتی برنامه داشته باشید

اساسی برای رسیدن به چشم‌اندازتان بسازید. شما می‌توانید این کار را با طراحی استراتژی چگونگی رسیدن به آن نقطه، انجام دهید. وسعت برنامه شما به وسعت چشم‌اندازی که دارید مرتبط است. برنامه‌تان را بسیار مشخص، فکر شده و جاه‌طلبانه بنویسید. این نقش راهی است که به شما در رسیدن به‌ جایی که قرار است برسید، کمک می‌کند. از هدف نهایی به عقب برگردید و هدف‌های کوچک‌تر و قدم‌های مهم و سخت اولیه را که در مسیرتان وجود خواهند داشت پیدا کنید.

چشم‌اندازی که دارید را روزانه زندگی کنید

شما باید همه کارهایی که بالاتر گفته شد را با زندگی روزمره‌تان درهم بیامیزید و هدفتان را در اولویت برنامه روزانه‌تان قرار دهید. بومن می‌گوید: “موفقیت وقتی به مسئله‌ای روزمره تبدیل می‌شود که روزمرگی داشته باشید” عادت‌های روزانه‌ای تعریف کنید که شما را به سمت چشم‌انداز زندگی و هدف‌تان هل دهد.

هر روزتان را برنامه‌ریزی کنید و به برنامه روزانه‌تان متعهد باشد به‌ طوری که شما را به سمت هدف‌تان ببرد. سراغ کارهایی که دارید بروید و استانداردهای بالایی برای خودتان تعیین کنید. هرچه استوارتر برای هدف روزانه‌تان کار کنید، احتمال موفقیت بیشتری دارید. کارهای روزانه‌تان را انجام دهید اما همچنان فشار را بیشتر کرده و سعی کنید خودتان را برای انجام کارهای بیشتر روزانه به چالش بکشید.

یک تیم داشته باشید

مجموعه‌ای از مربیان شخصی را کنارتان داشته باشید. باب می‌گوید: “به هدف نهایی‌تان نگاهی کنید و از خودتان بپرسید، کجا می‌توانم بهتر باشم و چه کسی می‌تواند به من در بهتر شدن کمک کند؟” به دنبال افرادی باشید که می‌توانند به شما کمک کنند، از شما سؤال کنند و تیمی از افراد حامی برای خودتان داشته باشید. به دنبال افرادی باشید که در دل چالش‌هایی که خواهید داشت، کنارتان خواهند بود و کمک‌تان خواهند کرد. از افرادی که مانع شما می‌شوند، دوری کنید.

انگیزه‌تان را حفظ کنید

برای اینکه در طولانی‌ مدت، در مسیر بمانید، نیاز به انگیزه دارید. برای اینکه با انگیزه بمانید، شاید لازم باشد کمی حس علاقه جعلی در خودتان ایجاد کنید تا ایده‌ای جدید برای ادامه مسیر در ذهن‌تان جرقه بزند. روزمره‌تان را برای با اهمیت ساختن موارد آن، هر روز تغییر دهید. ورزش، بیرون رفتن، رویدادهای آموزشی، سرگرمی به شما یا تیم‌تان در حفظ انگیزه کمک بسیار زیادی می‌کند. از استراتژی‌های افزایش روحیه برای افزایش روحیه و تشویق خودتان یا تیمتان استفاده کنید.

مایکل فلپس

باب بومن می‌گوید: “شما می‌بینید، دستیابی به اهداف پیش‌رونده به‌ صورت منظم، برتری روزمره‌ای را به وجود می‌آورد- و برنامه‌تان را با چشم‌اندازتان هماهنگ می‌سازد.” – باب بومن

از سختی‌ها به‌ عنوان مزیت استفاده کنید

نگذارید یک شکست در مسیر رسیدن به رویای‌تان قرار گیرد. به جای آن، از شکست برای کمک به پیشرفت استفاده کنید. وقتی موانعی به وجود می‌آیند، راه‌حل‌های جایگزین پیدا کنید، راه‌هایی برای عبور از آن یا کنار آمدن با مشکلات بیابید.

برای وضعیت‌های ناراحت‌کننده تمرین کنید. از تست‌ها، فشار و تمرین‌ها برای قرار دادن خودتان در وضعیت‌های سخت و نامطمئن استفاده کنید. ناامیدی و شکست را برای رسیدن به مراحل بعدی هدف‌تان کنار بگذارید. همان‌طور که مربی می‌گوید: “چیزی از شکست بگیرید و از آن برای حرکت در جهت چشم‌اندازتان استفاده کنید.”

اعتمادبه‌نفس داشته باشید

همان‌طور که به اهداف کوچک پیش‌رونده‌تان می‌رسید، تجربه‌تان بیشتر می‌شود و اعتمادبه‌نفس شما بالاتر می‌رود. از هر تجربه‌ای که دارید برای بهتر شدن و کارآمدتر انجام دادن کارتان استفاده کنید. روی کارتان متمرکز بمانید و تنها آن چیزی را ببینید که در مقابل‌تان است، نه چیزی که در آینده است.

بر روی یک کار تمرکز کنید، نه چند کار، و این کار کلیدی رسیدن به موفقیت است. باب می‌گوید: “وقتی با وضعیت پرفشار روبرو می‌شوید، با خودتان و برنامه‌تان روراست باشید. در زمان حال بمانید و کاری را بکنید که هفته‌ها و ماه‌ها به شکلی فوق‌العاده انجام داده‌اید. اگر این نسخه تجویزشده را انجام دهید، نتایج دلخواه‌تان به دست می‌آید.”

موفقیت خود را جشن بگیرید

از جشن‌ها به‌عنوان نشانگر رشد و میزان پیشرفت خود استفاده کنید. مهم است که دستاوردهای‌تان را در مسیر دستیابی به چشم‌اندازتان بشناسید. حتی اگر به نتایجی که می‌خواستید نرسیدید، نتایجی که از زمان تعیین استراتژی تاکنون به‌ دست‌آمده را جشن بگیرید.

در طول مسیر، ممکن است خطاها و ناکامی‌هایی داشته باشید وقتی این اتفاق‌ها برای‌تان می‌افتد، احساس ناامیدی می‌کنید و حسی دارید که رؤیاهای‌تان ناپدید می‌شوند. بومن می‌گوید: “به حرکت رو به‌ جلو ادامه دهید، درست مثل یک شناگر و اجازه دهید تا خرد به‌ دست‌ آمده‌تان در طول زمان، شما را راهنمایی کند. مقصد شما نزدیک‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید”

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن